Трибине
Човек и савременост – говори Александар Дамјановић
У емисији ТРИБИНЕ можете слушати излагање Александра Дамјановића "Зашто постоји психијатрија? Да ли су психијатри угрожена врста?" Снимак је забележен на филозофском симпозијуму Човек и савременост, који је у организацији Српског филозофског друштва из Београда, одржан 10. и 11. маја у Прокупљу.
У овом излагању Александар Дамјановић даје кратак историјски преглед развоја психијатрије од античких времена до данас, посебно скрећући пажњу на однос друштвене средине према психички оболелима. Стигматизација и прогон душевних болесника били су заступљени како у античко доба и средњем веку, када је психичка болест сматрана опседнутошћу злим силама или казном за моралну изопаченост, тако и у савремено доба. Међутим, у сваком времену, почев од Хипократовог, постојали су умови који су проблемима психичких болесника покушавали рационално да приступе, да опишу и категоризују поремећаје, те да пронађу лек.
Дамајановић такође истиче повезаност филозофије и психијатрије, тврдећи да су ове две дисциплине практично асимиловане једна у другу. У ту сврху, аутор наводи бројне примере из дела филозофа, попут Јасперса и Канта, затим списе најзначајнијих психоаналитичара, као и основне хипотезе и правце који се развијају у веома широкој сфери данашње неуронауке.
Уредница циклуса Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари