Научни скупови
Религија, политика, право
У циклусу РЕЛИГИЈА, ПОЛИТИКА, ПРАВО четвртком емитујемо снимке са међународног научног скупа одржаног поводом представљања истоименог зборника научних радова. У петој емисији можете слушати излагања Волфганга Рорбаха "Размишљање о међусобној повезаности религије и здравља" и Ахмедина Лекпека "Забрана камате у исламу: верски, социјални и економски разлози".
Зборник научних радова Религија, политика, право објављен је крајем прошлог лета, а суиздавачи су: Митрополија Црногорско-приморска, Институт за упоредно право из Београда, Издавачко-информативна установа „Светигора” из Цетиња и Центар за проучавање религије и верску толеранцију из Београда. У зборник су ушли текстови преко педесет ауторa – правника, теолога, филозофа, политиколога, историчара, економиста из Србије и Црне Горе, као и из иностранства – из Русије, Велике Британије, Италије, Аустрије. Међународни научни скуп поводом представљања овог зборника одржан је од 1. до 4. октобра у Будви.
У свом излагању Волфганг Рорбах запажа врло значајну повезаност између религије, религијских институција и здравља. Према Светом писму, још је Исус Христ успоставио доктрину исцељења којом су, између осталог, активности Спаситеља повезиване са чудотворним излечењима, па чак и са подизањем из мртвих. Касније, како запажа аустријски историчар, религијски институције – храмови и цркве, поред многих других функција, имају и улогу болница и лечилишта, како за сиромашне тако и за оне најбогатије. Интересантно је да је део новчаних и уопште материјалних прилога црквама и манастирима коришћен и за набавку средства за лечење, те да су ктитори имали посебан положај у црквеним болницама, сходно чему би се њихове донације могле посматрати готово као нека врста здравственог осигурања.
Полазећи од тога да Шеријат предтавља исламски верски закон којим су регулисани сви аспекти живота појединаца и заједнице, Ахмедин Лекпек обрађује последице овог религијског учења по послoвне трансакције исламских верника. Као један од кључних принципа шеријатски прихватљивог пословања издваја се забрана коришћења камате у пословним и финансијским трансакцијама. Стога ће аутор анализирати статус камате у примарним изворима шеријатског права, као и социјални и економски аспект забране камате у исламу.
Следећег четвртка, 11. фебруара, у последњој емисији циклуса РЕЛИГИЈА, ПОЛИТИКА, ПРАВО можете пратити излагања Гордане Гасми и Ане Симић.
Уредница циклуса Тања Мијовић.
Autor:
Редакција
Преносимо излагања са научних конференција и трибина. [ детаљније ]
Коментари