Читај ми!

Годишњак - народни календар

Народни календар, као начин одређивања времена заснован на посматрању сунчевог хода и мена месеца, представља један од најсложенијих облика народног знања.

У данашњем издању емисије Од злата јабука бавимо се питањем како су људи у традиционалном друштву уређивали годину, како су препознавали прелазе између годишњих доба и како су ови циклуси били повезани са обредима, пољопривредом и празничном праксом. Истражујемо и називе за месеце, структуру недеље пре увођења хришћанске поделе времена, као и обичаје везане за прелаз из зиме у лето. Наслеђе овог народног система и даље је присутно у сеоским календарима, обредним радњама и празницима који се преносе усменим путем.

Биће речи и о обредним прелазима у току године, попут пролећне и јесење равнодневице –  који су у народу означавали почетак нових обредних циклуса и прелазе између радних и периода одмора. Посебна пажња посвећена је празнику летника, као и старим обичајима који прате обнову природе и домаћинства. Кроз анализу терминологије, ритуала и веровања, настојимо да расветлимо слојеве народне концепције времена који су, упркос савременим системима мерења, задржали своје место у колективној свести.  

Аутор: Тијана Голубовић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом