Читај ми!

Виолински виртуоз и композитор

Италијански виолиниста и композитор Ђовани Батиста Виоти био је једна од најважнијих личности у развоју модерне технике на виолини.

У данашњем Аутограму уредница Горица Пилиповић представља његов Концерт за виолину и оркестар бр. 22. 

Иако је Виотијева композиторска каријера била у сенци његове славе као виртуоза, савременици су веома ценили његову музику, а на неколико композитора је и утицао, међу њима је и Лудвиг ван Бетовен. Виоти је рођен у породици нижег друштвеног сталежа и захваљујући свом изузетном музичком таленту доспео је на двор принца Алфонса Торинског који га је школовао. Иако је брзо постао један од водећих европских виолиниста, Виоти напушта концертни подијум 1783. у својој 28. години, да би ступио у краљевску службу Марије Антоанете у Версају. Тамо се заинтересовао и за оперу. Бурна дешавања током Француске револуције натерала су га да пређе у Лондон, тамо су га после неколико година оптужили за политичке махинације, и он онда одлази у Хамбург. У међувремену је ослобођен оптужби, почиње да се бави винарством, посао му пропада, да би вратио дугове постаје управник Париске опере, не успева и коначно умире у Лондону 1824. где је био у посети пријатељима. Заиста буран живот у бурно време.

Виотијев најзначајнији прилог историји музике представља 29 концерата за виолину и оркестар. 

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи