Читај ми!

Виолински виртуоз и композитор

Италијански виолиниста и композитор Ђовани Батиста Виоти био је једна од најважнијих личности у развоју модерне технике на виолини.

У данашњем Аутограму уредница Горица Пилиповић представља његов Концерт за виолину и оркестар бр. 22. 

Иако је Виотијева композиторска каријера била у сенци његове славе као виртуоза, савременици су веома ценили његову музику, а на неколико композитора је и утицао, међу њима је и Лудвиг ван Бетовен. Виоти је рођен у породици нижег друштвеног сталежа и захваљујући свом изузетном музичком таленту доспео је на двор принца Алфонса Торинског који га је школовао. Иако је брзо постао један од водећих европских виолиниста, Виоти напушта концертни подијум 1783. у својој 28. години, да би ступио у краљевску службу Марије Антоанете у Версају. Тамо се заинтересовао и за оперу. Бурна дешавања током Француске револуције натерала су га да пређе у Лондон, тамо су га после неколико година оптужили за политичке махинације, и он онда одлази у Хамбург. У међувремену је ослобођен оптужби, почиње да се бави винарством, посао му пропада, да би вратио дугове постаје управник Париске опере, не успева и коначно умире у Лондону 1824. где је био у посети пријатељима. Заиста буран живот у бурно време.

Виотијев најзначајнији прилог историји музике представља 29 концерата за виолину и оркестар. 

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње