Степеник

Југословенски гастарбајтери

Судбина југословенских гастарбајтера не говори нам само много тога о свету прошлости већ много више и о свету у коме данас живимо. Као претече масовних мигрантских покрета који су пресудно утицали на обликовање света глобалног капитализма, јучерашњи гастарбајтери, из данашње визуре, били су истовремено и претеча и најава свега онога што нас чека у будућности.

Представљање гастарбајтерског феномена из данас владајуће парадигме неолибералног капитализма по коме се овај масовни одлазак на рад у иностранство тумачи као последица једне типично лоше социјалистичке економије, пренебрегава чињеницу да су тих 60-их и 70-их година прошлог века масовне радне миграције долазиле и са сиромашног капиталистичког југа: из Грчке, Португалије, Шпаније, Италије, Турске. 

Осим тога, југословенска економија се средином 60-их у знатној мери децентрализује, предузећа постају самостални тржишни субјекти, склапају се кредитни аранжмани са Међународним монетарним фондом, који ће од тада па све од данас одређивати привреду државе.

Како о овој кључној друштвено-социјалној теми прошлости али и савремености у којој је Европа некада, као и данас, подељена на сиромашни југ и богатији север, а миграције постале глобализован политички проблем - говоре: Рудигер Росиг, историчар, балканолог и новинар из Берлина, и Босиљка Шетлих, бивша гастарбајтерка, данас - германисткиња.

Гости Степеника били су део ауторског тима изложбе Југо моја Југо о југословенским гастарбајтерима, постављене у Музеју историје Југославије у Београду.

Емисију уређује и води Маријана Радуловић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом