субота, 29. апр 2017, 13:00
Степеник
Ђилас између конвертитства и дисидентства
После завршетка Другог светског рата, почиње идеолошки, односно хладни рат. Бивши ратни савезници се престројавају и почиње борба идеја. САД насупрот Совјетском Савезу.
У каквом су односу били главни инструменти овог свеобухватног идеолошког сукоба са феноменима конвертитства и дисидентства? Каква је у томе била улога и значај најпознатијег југословенског дисидента Милована Ђиласа? У каквом друштвено-политичком контексту настаје његово дело Нова класа?
Основна идеја књиге Мире Богдановић (дипломирала социологију на београдском Филозофском факултету, докторирала у Холандији) Константе конвертитства - Ход у мјесту од Ђиласа до Ђиласа (Центар за либертерске студије, Београд) јесте да на темељу многобројних извора и архивског материјала укаже на један аспект дисидентства и његову функцију у хладном рату у земљи и иностранству, али и на посткомунистичку рецепцију дисидентства, конвертитства и случаја Милован Ђилас. (Текст Милован Ђилас, Нова класа и ЦИА изворно је написан на енглеском и објављен у часопису Journal for Intelligence Propaganda and Security Studis.)
У Степенику говори Мира Богдановић.
Ауторка емисије Маријана Радуловић.
Коментари