Пропаст дневне штампе

У презасићеном медијском простору примат су у последњој деценији преузели дигитални медији. Електронски- радио и телевизија- опстају или стагнирају. Штампа је, под тешким теретом конкуренције, озбиљно угрожена и на ивици живота. Десетак дневних листова у Србији данас имају вишеструко мањи укупни тираж од било ког угледног дневника с почетка овог века. Зашто је то тако и каква је будућност штампе у Србији, на почетку Магазина анализира социолог и дугогодишњи главни уредник НИН-а Слободан Рељић.

Читав здравствени систем у великој мери лежи на плећима медицинских сестара, бабица и техничара. Иако су често у сенци лекара, без њихове посвећености, лечење, нега и опоравак, готово да су незамисливи. На Међународни дан медицинских сестара, о њиховом положају данас у Србији разговарамо са Радицом Илић, председницом Синдиката медицинских сестара и техничара Србије.

На Земунском гробљу у Београду, протеклог викенда одржан је помен жртвама страдалим у НДХ логору Земун. Процењује се да је током рада логора у њему убијено више десетина хиљада људи. На Јеврејском гробљу у Земуну недавно је откривена масовна гробница, у коју је закопано шест и по хиљада Срба. Један од извештаја сведочи да је најмлађа жртва имала свега 12 месеци, а најстарија 103 године. Молитвени скуп организовало је удружење Јадовно 1941 из Београда. Тамо је била и наша новинарка Сара Колак.

Глас из прошлости овог понедељка у рубрици „Из тонског архива“ биће глас глумца и редитеља Радомира Раше Плаовића. Рођен је у Убу последње године 19. века. За време великог рата тамновао је у логорима у Чешкој и Мађарској. У Београду је завршио два факултета – Филозофски и Грађевински, али му је живот одредила љубав према позоришту. Почетком 20-их година 20. века постао је редовни члан ансамбла Народног позоришта. Био је Првак драме, режисер, педагог, драматург, важио је за једног од најистакнутијих позоришних уметника у Србији и Југославији. Мање је познато да је Плаовић 30-их година прошлог века радио и као спикер у Радио Београду. Слушаћемо како је 1974-те године говорио о том времену, разлозима зашто је постао спикер, али и о доживљају радија, тада новог медија. Рубрику “Из тонског архива” уређује Наташа Ћуковић.

Са вама Ана Томашевић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом