“2001: Одисеја у свемиру“ Артура Кларка
У вечерашњој емисији саговорник нам је Зоран Стефановић, писац, драматург и историчар културе. Он говори о томе зашто воли роман ''2001: Одисеја у свемиру'' Артура Кларка. Култно дело научнофантастичног жанра, роман ''2001: Одисеја у свемиру'', настало је паралелно с филмском верзијом Стенлија Кјубрика. Роман је објављен 1968, недуго након појаве филма, и његова популарност не јењава ни дан данас. Кларк и Кјубрик су заједно радили на књизи, али је на крају само Кларк завршио као званични аутор. У овом роману Артур Кларк пружа интересантне увиде у могућности еволутивног тока човечанства, опасности са којима се људи могу суочити развијањем вештачке интелигенције и разгранатим истраживањем свемира. Као доминантне теме Кларковог дела критика наводи човеков духовни преображај и његову потрагу за местом у универзуму.
Наш саговорник говори о својим читалачким почецима, о првим сусретима са светом књига, о делима које је волео да чита. Чућемо како је открио роман ''2001: Одисеја у свемиру'', и зашто ово Кларково дело сматра једним од најважнијих књижевних дела данашњице.
Зоран Стефановић је писац, културни радник, истраживач у хуманистичким наукама. Дипломирао је драматургију на Факултету драмских уметности Универзитета уметности у Београду. На истом Универзитету је сада и докторанд на научним студијама теорије уметности, културе и медија. Уметнички радови су му објављивани, извођени и приказивани у десетак земаља Европе, Сједињеним Америчким Државама и Малезији. Пише романе, драме, графичке новеле... Оснивач је и учесник више културних и академских мрежа у Средњој и Источној Европи, међу којима се истичу: Пројекат Растко, Википедија, Пројекат Гутенберг-Европа... Тренутно је председник Удружења драмских писаца Србије и културне мреже ''Пројекат Растко'', а управник је и Центра за уметност стрипа и музеја у оснивању ''Здравко Зупан''.
Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић
Музички уредник: Наташа Манчић
Autor:
Војислав Карановић
Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]
Коментари