недеља, 08.12.2024, 15:00 -> 10:14
štampajСиријски председник Асад поднео оставку и напустио земљу
Сиријски побуњеници увели су полицијски час у Дамаску. Опозиционе снаге су саопштиле да су заузеле Дамаск и да су спремне да сарађују са међународном заједницом на стабилизацији земље. Медији су претходно пренели да је председник Башар ел Асад напустио земљу. Ројтерс извештава, позивајући се на неименоване изворе, да је можда погинуо у паду авиона, који је изненада нестао са радара. Председник Асад је после преговора са бројним учесницима у сиријском сукобу напустио функцију и Сирију и дао упутства за миран пренос власти, саопштило је руско Министарство спољних послова. Наводи се да Русија није учествовала у преговорима, али да је у контакту са свим групама сиријске опозиције. Светски лидери поручили су да прате развој ситуације у Сирији и да подржавају становнике те земље на путу ка стабилности, безбедности и јединству.
У израелским нападима на Појас Газе погинуло је најмање 6 Палестинаца, укључујући жене и децу, јављају палестински медији. Од почетка примирја између Израела и Хезболаха у Либану, елиминисано је око 25 оперативаца Хезболаха који су кршили примирје, саопштила је израелска војска.
У Украјини, у руском гранатирању Доњецке области погинуле су две особе. Руске снаге напредују у правцу Покровска. Председник Украјине Володимир Зеленски рекао је да је од почетка рата погинуло 43.000 украјинских војника. Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп изјавио је да Украјина и Зеленски желе да закључе споразум о решавању сукоба са Русијом и позвао на хитан прекид ватре и почетак мировних преговора. Русија је више пута поновила да је отворена за преговоре о Украјини, саопштио је Кремљ.
Председник Александар Вучић посетио је породицу Фирић, чија су три члана погинула у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Поновио је да је, после страшне трагедије, обећао људима правду и подршку породицама страдалих.
Протест у Новом Саду у организацији група "Свиће" и "Став", почео је симболично у 11 и 52, испред Скупштине града. Организатори су поручили да ће наставити да траже правду за настрадале на Железничкој станици. Протест је завршен у кампусу, подршком студентима који блокирају факултете.
Од Нове године, држава ће паровима са децом, који желе да изграде кућу, бесплатно понудити три типска пројекта за изградњу, најавила је министарка за бригу о породици Милица Ђурдевић Стаменковски. Навела је и да се наставља субвенционисање куповине првог стана мајкама с децом. Право на субвенције од 20 одсто од укупне вредности некретнине, односно, максимално до 20.000 евра остварује мајка, осим у изузетним случајевима када право може остварити отац.
У базилици Светог Петра у Ватикану одржана је церемонија увођења у дужност 21-ог новог кардинала, коју је предводио Папа Фрања. У кардинала је промовисан Београдски надбискуп Ладислав Немет. Он је тиме постао први кардинал у историји Католичке цркве у Србији. Свечаности је присуствовао министар културе Никола Селаковић.
У Дому омладине Београда отворен је 13-ти Аудио Форум - дводневна међународна конференција у области аудио-проудукције у овом делу Европе. Заинтересоване очекује богат програм о употреби звука у пољу музичке продукције, позоришта, радија, телевизије, филма и видео-игара. Један од гостију је и добитник награде „Оскар" за звук Тарн Вилерс.
У 18-ом колу фудбалске Суперлиге у Београду у овим тренуцима играју Јединство и Младост. На полувремену, резултат је 1:1. Од 15 часова у Новом Саду се састају Војводина и Чукарички. Од 17 Спартак у Суботици дочекује ТСЦ, и од 19 часова у Панчеву ће играти Железничар и Партизан.
Уредник и водитељ: Мирослав Војводић
Уредници вести: Марица Сердар и Ненад Селаковић
Autor:
Радио Београд 1
“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]
Коментари