Јагњад са Пештери

„Све крупнија јагњад на Пештеру!“ - у Тутину, Сјеници, Новом Пазару и Рашки, овце на свет доносе све крупније младунце. То су показала мерења која су од јануара 2018. до априла 2020. године обавили студенти и њихови наставници са Пољопривредног факултета у Лешку и Агрономског факултета у Чачку. Вест су објавили многи портали, с тим што су некима јагњад била са Пештера, а некима онако како треба - са Пештери.

Знам да многима некако више иде тај Пештер, као тај Дурмитор… а не та Пештер, али само треба слушати мештане и имати на уму шта кажу лингвисти, јер они то после све уклапају у стандардни језик, па некад и не испадне онако како се аутентично говори, али овога пута су се поклопили. Јест потрајало, али тако је у бившој нам држави било и са Вележом и Вележи. Кад је фудбалски клуб – онда је мушко, Вележ, а кад је планина по којој је клуб добио име – онда је женско – на ВЕлежи, или како би тамо пре рекли – на ВеЛЕжи. Него да се ми вратимо оним јагањцима. Јер ако је по новинарима, онда су та крупна јагњад у Рашки, а не у Рашкој…

Глумица - Нада Блам

Аутор - Мирјана Блажић

Емисија Српски на српском емитује се током дана у следећим терминима - 04:55; 08:05; 11:55 и 22:30

Ово издање можете чути поново на таласима Првог програма Радио Београда  23. марта.

Српски на српском Српски на српском

Autor:
Мирјана Блажић

Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом