Реприза

"Београд у ходу ка Европи"

У вечерашњој емисији говорићемо о културним утицајима Велике Британије и Немачке на београдску елиту од 1918. до 1941. године. Тако гласи и поднаслов књиге ''Београд у ходу ка Евопи'' др Ранке Гашић, која и говори у емисији.

У данашње време доминантни су англосаксонски утицаји. То се у нешто већој мери односи на америчке него на енглеске утицаје, пре свега када је реч о култури свакодневног живота. Енглески језик је постао lingua franca савременог света. С друге стране, током историје немачка култура је на битан и снажан начин утицала на токове развоја наше културе. По мишљењу др Ранке Гашић, то су довољни разлози зашто би наша историографија и уопште хуманистичке науке требало да се позабаве англосаксонским и немачким утицајима на наш развој.

Наша саговорница је покушала да сагледа природу ових веза у периоду од 1918. до 1941. године. Овај период је значајан из више разлога. Грађанско друштво, које се пре тога развијало готово два века, тада је достигло зенит свог развоја. У том периоду и држава је проширена, а Београд је постао престаница једне европски значајне државе. Београд се тада, пре свега тридесетих година 20. века, када су се свуде у свету јавили бројни модерни покрети, приметно модернизовао, при чему су битну улогу одиграли управо страни утицаји.


Аутор емисије: Ребека Леви

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње