Србија се сећа страдалих и прогнаних у „Олуји“

Пре 27 година у зору, нападом на Книн, почела је Олуја, највећа операција хрватске војске и полиције - прогон и убијање српских цивила. Свега 48 сати касније, подручје некадашње Републике Српске Крајине било је етнички чисто. Око 250 хиљада Срба кренуло је, у најдужој колони и највећем избегличком таласу у Европи од Другог светског рата, ка Босни и Србији. Око 2 хиљаде је убијено или нестало, а многе жртве ни до данас нису откривене ни идентификоване. За удружени злочиначки подухват, Хашки трибунал је хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркача 2011. осудио на 24, односно 18 година затвора, али су годину дана касније ослобођени кривице и пуштени из затвора.

Министар унутрашњих послова Александар Вулин изјавио је да је операција "Олуја" срамота Уједињених нација пошто су протерани Срби живели у зонама под заштитом светске организације, без оружја и одбране. Додао је да је "Олуја" и срамота Европске уније јер није никада рекла ни реч осуде за своју чланицу која слави највеће етничко чишћење у Европи после Другог светског рата. Потпредседник Владе Небојша Стефановић изјавио је да никада нећемо заборавити српске жртве, али нећемо дозволити да их забораве ни други, и то не само они који су те злочине чинили, већ и они који су их ћутке гледали и одобравали.

Поводом обележавања 27-ме годишњице акције "Олуја", Удружење породица несталих и погинулих лица "Суза" организовало је конференцију "Након 27 година од 'Олује' сећања не бледе".

Државна манифестација поводом Дана сећања на прогнане и страдале у злочиначкој  акцији "Олуја" биће одржана вечерас на Тргу слободе у Новом Саду. Патријарх српски Порфирије служиће парастос, а обележавању ће присуствовати и председник Александар Вучић, државни врх Србије и руководство Републике Српске. Пренос је на нашем програму и на Првом програму телевизије од 20 часова.

Председница црногорске скупштине Данијела Ђуровић сазвала је за 19. август седницу на којој ће се гласати о неповерењу влади Дритана Абазовића, која данас обележава 100 дана рада. Иницијатива пет странака, предвођених Демократском партијом социјалиста Мила Ђукановића, поднета је јуче, након што је Абазовић са патријархом српским Порфиријем потписао Темељни уговор државе Црне Горе и Српске православне цркве.

Настављају се сукоби у Украјини. Руске снаге ушле су у град Соледар, а тврде и да су заузеле већи део Маринке и Пескија. Украјина тражи прилику да директно разговара са кинеским председником Си Ђинпингом како би та земља помогла да се оконча сукоб са Русијом, изјавио је председник Володимир Зеленски.

Тајван је отказао 40 авионских летова, док Кина у водама око острва одржава поморске маневре, уз коришћење бојеве муниције. На аеродрому у Тајпеју тврде да отказивање летова "није нужно" везано за војне вежбе. Маневри су почели после једнодневне посете председнице Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси Тајвану, а истовремено Пекинг је забранио увоз стотина прехрамбених производа са тог острва.

Партизан се у Ларнаки састаје са АЕК-ом у квалификацијама за Лигу Европе. Меч на Кипру почиње у 18 часова, уз пренос на Првом програму наше телевизије. У квалификацијама за Лигу конференција, Чукарички од 20 сати дочекује холандски Твенте, а пренос је на другом програму наше телевизије.

Уредник и водитељ: Мирослав Војводић
Уредници вести: Тина Амић и Реља Трајковић
Новости дана Новости дана

Autor:
Радио Београд 1

“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње