Унутрашња слика рата

У вечерашњој емисији саговорник нам је Зорана Опачић, историчар књижевности и професор. Она представља књигу под називом ''Крила'' Станислава Кракова. Живот и дело Станислава Кракова (1895-1968) најбоље описује синтагма писац-ратник: живот и уметност у његовом случају су нараскидиво повезани са ратом. Са седамнаест година ступио је у редове бораца у балканским ратовима. Учествовао је у четири рата, дветнаест пута је рањаван. Ово искуство одредило је и његов живот и његово књижевно стварање.

Написао је романе ''Кроз буру'', путопис ''Кроз Јужну Србију'',  мемоарску прозу ''Наше последње победе'' и књигу новела ''Црвени Пјеро'', као и аутобиографско дело ''Живот човека на Балкану''. Снимао је и документарне филмове. Био је директор Радио Београда од 1940. до 1941. године. Због сарадње са Љотићевим режимом напустио је земљу и остатак живота провео у емиграцији у Француској и Швајцарској. То је био и разлог зашто је његово дело код нас дуго прећуткивано.

Роман ''Крила'', објављен 1922, сачињен је од сегмената, ратних сличица које се попут коцкица склапају у јединствени мозаик рата. Доживљај рата дат је са његове унутрашње стране, из непосредне близине, где се мешају страх, ужас, страхоте и некакав нарочити, тамни занос. Дело је писано модерним поступком, уз брзу, готово кинематографску смену слика. У првом плану налазе се обични људи који живе на граници између живота и смрти, и који настоје да смрти умакну иако је непрестано гледају у очи и осећају у својој близини.

Наша саговорница говори о томе како је открила роман ''Крила'', и зашто сматра да је ово књижевно дело посебно и вредно. Биће речи о структури дела, о симболици његовог наслова, о унутрашњој слици рата и антимилитаристичком тону прозе Станислава Кракова.

Зорана Опачић је дипломирала је на Филолошком факултету, на групи за српску књижевност и српски језик, и на Вишој школи ликовних и примењених уметности у Београду. Магистрирала је и докторирала на  Филолошком факултету у Београду.

Редовни је професор на Учитељском факултету у Београду. Бавила се књижевним делима Растка Петровића, Станислава Кракова, Гроздане Олујић, Душана Радовића и других писаца. Објавила је неколико монографија и већи број стручних радова у часописима. Приредила је за штампу више књига.

Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње