Новости дана

Неће бити повлачења тужби за геноцид, али судови нек се баве питањима из прошлости, а ми ћемо се бавити будућношћу, рекли су потпредседница Владе Хрватске и министарка спољних и европских послова Весна Пусић и први потпредседник Владе Србије Александар Вучић после састанка у Београду.

Новости дана Новости дана

Autor:
Радио Београд 1

“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]

Тема разговора била су, како је рекао Вучић, сва важна питања. Поред међусобних тужби за геноцид, било је речи и о економској сарадњи, проблему несталих особа на којема инсистира хрватска страна, стамбеном збрињавању избеглица на којем инсистира српска страна, питању ћирилице и латинице.

Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) окупила је у Лондону седморицу премијера из региона, представнике ЕУ, међународних финансијских институција и потенцијалне инвеститоре, на скупу посвећеном јачем економском повезивању и представљању могућности за улагања на Западном Балкану. Са мини економског самита, учесници су поручили да су стабилност и међусобна сарадња кључни услови за економски напредак и представљање западног Балкана као "инвестиционе дестинације".

Српски премијер Ивица Дачић представио је резултате Србије у стварању повољног окружења за пословање и улагање, истичући да ниједан пројекат не може и неће бити остварен без стабилности региона. "Нећемо причати бајке, нису инвеститори хуманитарни радници - они хоће профит. Нико неће улагати у нестабилност", нагласио је Дачић.

Украјинска прелазна влада издала је налог за хапшење бившег председника Виктора Јануковича, који је с још неколико других званичника оптужен за масовне злочине против демостраната, изјавио је министар унутрашњих послова Арсен Аваков. Вршилац дужности председника Украјине Олександар Турчинов рекао је како је Украјина одлучила да се окрене Европи и како жели да има добре односе и с Русијом, од које очекује разумевање.

Русија је, како јавља британски Би Би Си, опозвала свог амбасадора у Украјини. У Кијев данас долази висока представница Европске уније Кетрин Ештон. У међувремену, Европска унија најавила је да ће највероватније бити спремна да уложи 20 милијарди евра помоћи за спровођење реформи у Украјини.

У Специјалном суду у Београду почело је суђење бившем министру пољопривреде Саши Драгину и још 42-јици оптужених, који се сумњиче да су злоупотребама положаја оштетили панчевачку Азотару за више од 28 милиона евра. Тужилаштво их терети да су продавали регресирано минерално ђубриво, супротно уредбама Владе Србије.

Уредник и водитељ: Слободан Петровић

Уредник вести: Душан Груден

Радио Београд 1, 15.00

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом