Резултати претраге

Термин претраге: nike air max pre day lx phantom black , Погодака: 59172

11. 08. 2024.

Posledice NATO bombardovanja na rome na kosovu i Metohiji

Pre 25 godina dogodio se jedan od najkontroverznijih događaja u novijoj evropskoj istoriji – NATO bombardovanje Jugoslavije i oružani sukob na Kosovu i Metohiji. Jedna od često zaboravljenih grupa, u kontekstu ovog sukoba, su Romi. Romi su bili izloženi neizrecivim patnjama i stradanjima. Njihove priče ostale su neispričane, a gubici neadekvatno priznati. Sa Azirom Jašarijem, nekadašnjim novinarom Romske redakcije Radio televizije Priština, razgovaramo kako su Romi doživeli ovaj period, kako su pretrpeli posledice NATO intervencije i kako se njihova sudbina odrazila na tok događaja i naknadne političke i socijalne procese na Kosovu i Metohiji.

06. 08. 2024.

Rudari obeležavaju svoj dan

Danas je 6. Avgust koji se u Srbiji obeležava kao Dan rudara, čime se kao vid solidarnosti sa onima koji obavljaju taj težak posao podseća i na sindikalni uspeh rudara pre 121 godine. Tog datuma davne 1903. godine, u Senjskom rudniku, najstarijem u Srbiji za eksploataciju uglja započeo je masovni štrajk rudara, zbog otpuštanja grupe radnika i nesreće koja se prethodno dogodila. Štrajk je uspešno okončan nakon devet dana i taj sindikalni uspeh i ovaj datum povod su da ovog jutra razgovaramo sa Srđanom Markovićem, zamenikom predsednika sindikata rudara u Boru.

23. 07. 2024.

Više od četvrt veka nema odgovora na pitanje ko je i zašto ubio 14 žetelaca u Starom Gracku!

Na današnji dan pre 26 godina ubijeno je 14 žetelaca iz Starog Gracka kod Lipljana. Srbe na žetvi ubili su i izmasakrirali pripadnici OVK u ataru albanskog sela Bujance. Počinioci ovog, kao i mnogih drugih zločina nad Srbima na Kosovu i Metohiji, nikad nisu pronadjeni ni privredeni pravdi. I danas će se kraj spomen ploče u Starom Gacku okupiti Srbi iz tog sela, ali i sa Centralnog Kosova i paljenjem sveća odaće poštu svirepo ubijenim sunarodnicima. U Magazinu na Prvom prisećamo se zločina u Starom Gracku kroz svedočenje učiteljice Mileve Pešić, koje je zabeležio Ivan Miljković.

10. 07. 2024.

Sijarto za RTS: Nadam se da će Evropska unija prepoznati napore Srbije

Zvanične posete mađarskog premijera Viktora Orbana Moskvi i Pekingu, posle Kijeva, a pre Vašingtona – u Budimpešti vide kao deo mirovne inicijative da se rat u Ukrajini okonča. Ukrajinski predsednik je inicijativu odbacio, Vašington je smatra nekorisnom, a nailazi na kritike i u EU. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto u razgovoru za RTS podseća da se Mađarska sa generalnim sekretarom NATO-a dogovorila da neće blokirati odluke Alijanse koje se odnose na podršku Ukrajini, ali da u njima neće učestvovati. Ističe da je vreme da se EU 'vrati razumu'.

08. 07. 2024.

Ravanelijus - festival muzičke izuzetnosti

Prošlog petka, koncertom na otvorenoj sceni Škole za muzičke talente u Ćupriji, otvoren je festival 'Ravanelijus'. Pre pet godina osnovan je sa ciljem da se lokalnoj publici ponudi kvalitetan muzički sadržaj, da se promoviše rad Škole za muzičke talente i afirmišu njeni učenici, kao i da se uspostavi stabilna osnova za kulturno-umetničku edukaciju mlade publike. 'Ravanelijus', koji organizuju Ustanova kulture Ćuprija i Škola za muzičke talente uz podršku Opštine Ćuprija, traje osam dana, a na koncertnim scenama nastupali su i nastupiće istaknuti domaći i inostrani izvođači.

02. 07. 2024.

Vremenska prognoza za 3. jul 2024.

Glavnina oblačnosti odlazi u jugozapadnoj struji ka Rumuniji i Bugarskoj. Postepeno raste vazdušni pritisak. Ujutru i pre podne kiša je moguća južnije od Save i Dunava, a već posle podne i tamo razvedravanje, dok će u Vojvodini čitavog dana biti pretežno sunčano. Stigao je svežiji vazduh i iz srednje Evrope i spustio temperaturu za više od 10 do 15 stepeni. Jutarnja od 14 do 19 stepeni, a najviša dnevna od 23 do 26. U Beogradu je u protekla 24 sata pala mesečna količina padavina, oko 80 l/m2. Pretežno sunčano i najviša dnevna 25 stepeni.

10. 07. 2024.

Sviraj svirče - Violina

Violina je drveni gudački instrument sa četiri žice koje se štimuju u intervalu kvinte. Do konačnog oblika doveli su je italijanski majstori sredinom 16. veka, mada je nekih sitnih intervencija bilo i tokom 18. i 19. veka. Iako se violina učvrstila pre svega u zapadnoevropskoj umetničkoj muzici, ona je zbog širokog spektra svojih tehničkih i zvučnih osobina našla ugledno mesto u raznim drugim žanrovima, pa tako i u narodnoj muzici Srbije u koju su je uveli Romi i romski orkestri. Kao vid podrške violinskoj tradiciji, u Srbiji su pokrenute manifestacije: „Carevčevi dani“ ( Veliko Gradište, od 1995), „Moravsko ćemane“ (Moravci, od 2012) i „Sabor violinista Srbije“ (Pranjani, od 2019).

20. 06. 2024.

Kada je selektor bio lider, kapiten i ljut što ne igra od starta: Bata Vujke, nije u redu

Pošto je selektor Srbije Dragan Stojković Piksi saznao da je Dušan Tadić nezadovoljan zbog ulaska sa klupe u porazu od Engleske odbrusio je: 'To nikako nije dobro'. Tenzije su splasle, kapiten reprezentacije se izvinio saigračima, a Srbiju uskoro očekuje borba sa Slovencima za prve bodove u grupi C na EP. Baš protiv 'zmaječki', pre 24 godine, u čuvenom remiju 3:3, i Piksi je bio ljut što kao kapiten i veteran nije počeo utakmicu. Tadašnjem šefu struke Vujadinu Boškovu uoči susreta sa Slovencima poručio je: Bata Vujke, nije u redu da se tako ponašate prema meni. Nisam početnik'.

19. 06. 2024.

25 godina od egzodusa Roma sa Kosova i Metohije

Pre 25 godina dogodio je jedan od najkontroverznijih događaja u novijoj evropskoj istoriji – NATO bombardovanje Jugoslavije i oružani sukob na Kosovu i Metohiji. Jedna od često zaboravljenih grupa, u kontekstu ovog sukoba, su Romi. Romi su bili izloženi neizrecivim patnjama i stradanjima. Njihove priče ostale su neispričane, a gubici neadekvatno priznati. Sa današnjim gostom, Azirom Jašarijem, nekadašnjim novinarom Romske redakcije Radio televizije Priština, razgovaramo kako su Romi doživeli ovaj period, kako su pretrpeli posledice NATO intervencije i kako se njihova sudbina odrazila na tok događaja i naknadne političke i socijalne procese na Kosovu i Metohiji.  

07. 06. 2024.

Oko: Svesrpski sabor – između kulturnog jedinstva i Dejtona

Uoči Svesrpskog sabora, srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović ističe da je poruka tog velikog događaja, pre svega Srbima da gde god da se nalaze i žive imaju svoje ognjište i čvrsto sidro. Jaka veza Srbije i Srpske nije samo u prošlosti, već će postojati i u budućnosti, ističe Cijanovićeva. Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da je suština sabora, da pokažemo i svetu, ali i samima sebi da smo jedno. Mnogi su želeli da nas dele, ali se odupiremo, kaže Selaković.

30. 05. 2024.

Još tri inovativna leka za psorijatičare o trošku države

Udruženje 'Pacijenti protiv psorijaze 3P' ove nedelje obeležava Evropsku nedelju psorijaze, koja ima za cilj podizanje svesti građana o ovoj teškoj bolesti. U Srbiji se trenutno na listi nalazi pet inovativnih lekova koji su dostupni svim građanima o trošku RFZO. Dva se primenjuju od ranije, a tri nova su se na listi našla od pre par meseci. Reč je o najsavremenijim terapijama, koje se koriste u zapadnim zemljama. O tome za naš program govore profesor dr Mirjana Milinković Srećković, predsednik Udruženja 'Pacijenti protiv psorijaze 3P' Vladimir Kecić i načelnik dermatologije KBC Zvezdara Predrag Majcan.

05. 06. 2024.

Čas anatomije: Na zapadu ništa novo

Pre devedeset pet godina nemački pisac Erih Marija Remark napisao je roman ,,Na zapadu ništa novo”. Uz romane Trijumfalna kapija, Tri ratna druga, Ljubi bližnjega svoga, Nebo nema miljenika... vrlo brzo stekao je ogromnu popularnost i slobodno se može reći da je Remark prvi moderni pisac koji je postao zvezda. Novo izdanje Časa anatomije posvećujemo fenomenu Remark, odnosu između umetnosti i okruženja u kojem nastaje, popularnosti nekada i sada, generacijskom u literaturi, trajanju i zaboravu. Zvezdani trenuci njegove književnosti i poetike i njegove slave opstaju na umetničkom postupku. Blizak širokom čitalačkom krugu može biti i subjekt akademske kritike, ali nikada nije ušao u kanon. Takođe, Remark je bio pronicljiv posmatrač svoga doba.

17. 05. 2024.

Srbija na nogama

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović iz studija RTS-a označila je početak najvećeg i najmasovnijeg kros takmičenja na svetu, 34. po redu RTS-ovom krosa 'Kroz Srbiju'. Kros RTS-a osnovan je pre 34 godine. Od jednodnevnog međunarodnog takmičenja održavanog 17 godina u Sremskoj Mitrovici, izrastao je u celogodišnju sportsku i obrazovno-umetničku manifestaciju. Na programu su bile dve trke za predškolce, 16 za osnovce i osam za srednjoškolce. Takmičarske staze su bile širom Srbije, uglavnom u dvorištima vrtića i škola. Takmičili su se deca i mladi koji to žele i nisu oslobođeni nastave fizičkog vaspitanja. Pretpostavlja se da je  kroz cilj prošlo više od 400.000 takmičara.

15. 05. 2024.

Uticaj cena hrane i energenata na inflaciju u Srbiji i Evropi

Inflacija „ žulja“ sve nas pa se često postavlja pitanje zašto je ona uprkos smanjenju i dalje veća nego u EU i SAD. Kod nas je u martu i aprilu bila pet odsto, dok je u evrozoni i SAD iznosila 2,4 odnosno 3,5 odsto. Dok je inflacija u EU bila pre svega vodjena rastom cena energenata, u Srbiji je na rast inflacije uticao rast cena hrane. Uz to, u prosečnoj potrošačkoj korpi u našoj zemlji udeo osnovnih životnih namirnica iznosi oko 30, dok je u EU oko 20 procenata.

13. 05. 2024.

Srbija na vezi

Ovog ponedeljka u fokusu emisije je priča o specijalnoj jedinici Vojske Republike Srpske (VRS), jedne od najboljih na ratom zahvaćenom prostoru bivše Jugoslavije devedesetih, viđene kroz dokumentarni film „Priča ponosnog puka“ autora Slobodana Simojlovića i Snježana Lalovića, koji su skoro dve godine pripremali ovaj film, istražujući mnoge dokumente, video zapise i drugi arhivski materijal ali, pre svega, zapisujući neposredna svedočenja pripadnika te jedinice, koja je u stvari osnovana u Zagrebu, u poslednjim danima Jugoslavije, zatim prošla i kroz poznatu kalvariju u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, potom transformisana u Zaštitni puk Glavnog štaba VRS a kasnije, završetkom rata, rasformirana.

13. 05. 2024.

Srbija na vezi - region, RTS Svet, 18.55

Ovog ponedeljka u fokusu emisije je priča o specijalnoj jedinici Vojske Republike Srpske (VRS), jedne od najboljih na ratom zahvaćenom prostoru bivše Jugoslavije devedesetih, viđene kroz dokumentarni film „Priča ponosnog puka“ autora Slobodana Simojlovića i Snježana Lalovića, koji su skoro dve godine pripremali ovaj film, istražujući mnoge dokumente, video zapise i drugi arhivski materijal ali, pre svega, zapisujući neposredna svedočenja pripadnika te jedinice, koja je u stvari osnovana u Zagrebu, u poslednjim danima Jugoslavije, zatim prošla i kroz poznatu kalvariju u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, potom transformisana u Zaštitni puk Glavnog štaba VRS a kasnije, završetkom rata, rasformirana.

05. 05. 2024.

Vreme sporta i razonode

Pedesetih godina Radio Beograd počinje da emituje prvu emisiju o sportu „Vreme sporta i razonode“. Radivoje Raća Marković, komentator tenisa od pre Drugog svetskog rata, uz ekipu mladih redaktora i reportera, počinje prvi živi radio program uz kombinovani prenos utakmica prve fudbalske lige Jugoslavije. Kako se sećaju vremena kada je cela Jugoslavija slušala ovu emisiju, govore Marin Sedlaček, košarkaški konsultant iz Beograda, Ognjen Naglić, voditelj emisije kada se emituje iz Zagreba, novinar i reporter i Ivo Daneu, osvajač zlatne medalje na svetskom prvenstvu u košarci 1970. u Ljubljani, najveći centar uz Radivoja Koraća. Za trenutak zvučaće ova emisija kao nekada „Vreme sporta i razonode“.

24. 04. 2024.

Zašto nema dovoljno pasa vodiča za slepe osobe

Svake poslednje srede u aprilu obeležava se Svetski dan pasa vodiča za slepe. U Srbiji ima oko 12.000 slepih i slabovidih osoba. Zakon o kretanju uz pomoć psa vodiča, koji treba da pomogne slepim i slabovidim osobama, donet je pre skoro deceniju, ali još uvek nemamo školu za dresuru pasa vodiča. Tek jedan u hiljadu pasa ima sve potrebne osobine i sposobnosti da postane pas vodič. Psi moraju da prođu razne testove, da ih nagleda stručan kadar i veterinarske službe. Na ovu temu razgovaramo sa gošćom Svetlanom  Vučković, instruktorom orijentacije i kretanja u Školi za učenike oštećenog vida Veljko Ramadanović.

15. 04. 2024.

Ekonomska saradnja zemalja Zapadnog Balkana

Države članice EU potvrdile su politički sporazum o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan kojim se regionu nudi šest milijardi evra dodatne finansijske pomoći u periodu od 2024. do 2027. godine. Očekuje se da će se partnerima EU na Zapadnom Balkanu obezbediti  do dve milijarde evra u grantovima i četiri milijarde evra u kreditima. Istovremeno, Svetska banka prognozira ekonomski rast u državama Zapadnog Balkana od 3,2 odsto , dok se dalje povećanje očekuje 2025. godine, čime bi se prosek  ekonomskog rasta u državama vratio na nivo pre pandemije.

12. 04. 2024.

Inflacija u padu, kamate nepromenjene

Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 6,50 odsto. Kako je saopšteno, odluku o zadržavanju referentne kamatne stope na istom nivou deveti mesec zaredom, pre svega su opredelili opadajući, ali i dalje povišeni globalni inflatorni pritisci, aktuelna srednjoročna projekcija inflacije, kao i prisutna neizvesnost u međunarodnom okruženju po osnovu kretanja cena energenata i primarnih proizvoda. Izvršni odbor NBS očekuje dalje smanjenje inflacije i njen povratak u granice cilja verovatno u maju ove godine. Kada će građani i privreda značajnije ostetiti benefite podataka o padu inflacije a kada možemo da očekujemo i pojeftinjenje kredita, pitamo profesora Ekonomskog fakulteta Ljubodraga Savića.