Srbija na vezi

Ovog ponedeljka u fokusu emisije je priča o specijalnoj jedinici Vojske Republike Srpske (VRS), jedne od najboljih na ratom zahvaćenom prostoru bivše Jugoslavije devedesetih, viđene kroz dokumentarni film „Priča ponosnog puka“ autora Slobodana Simojlovića i Snježana Lalovića, koji su skoro dve godine pripremali ovaj film, istražujući mnoge dokumente, video zapise i drugi arhivski materijal ali, pre svega, zapisujući neposredna svedočenja pripadnika te jedinice, koja je u stvari osnovana u Zagrebu, u poslednjim danima Jugoslavije, zatim prošla i kroz poznatu kalvariju u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, potom transformisana u Zaštitni puk Glavnog štaba VRS a kasnije, završetkom rata, rasformirana.

Gost u studiju je reditelj filma Slobodan Simojlović, po mnogima jedan od najboljih televizijskih reditelja, ne samo u njegovoj matičnoj kući RTS, već uopšte u oblasti televizijskog stvaralaštva na području Srbije, a moglo bi se reći i regiona. Osim razgovora o samom filmu, njegovim osnovnim motivima ciljevima, kao i planiranim predstojećim javnim projekcijama po Srbiji, Srpskoj i šire, saznaćemo nešto više o samoj jedinici, o kojoj se veoma malo ili gotovo ništa nije znalo u veme građanskog rata devedesetih i za koju, po izjavama njenih pripadnika, ne samo da nije bilo počinjenih ratnih zločina, već da niko od pripadnika nije bio ni optužen za ratne zločine.

U okviru razgovora videćemo i zanimljive inserte iz filma, odnosno izjave pripadnika tog slavnog i ponosnog puka VRS, zvaničnog naziva 65. Zaštitni motorizovani puk Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, a čije uspomene danas baštini, čuva i promoviše Udruženje veterana te jedinice, pod istim tim nazivom, sa glavnim sedištem u Banjaluci.

Iz emisije bi smo izdvojili još dve zanimljive priče, a koje obe, tematski, takođe pokrivaju bosansko-hercegovački prostor, a od kojih je jedna iz njenog federalnog dela a druga iz Republike Srpske. Prvi prilog se odnosi na izvaštaj sa prigodnog obeležavanja Dana genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Spomen području Donja Gradina, kod Kozarske Dubice, u Republici Srpskoj, počinjenim na području Nezavisne Države Hrvatske u vreme Drugog svetskog rata, a kome su prisustvovali visoki politički i drugi predstavnici Republike Srpske i Republike Srbije. Drugi prilog je zanimljivlja priča o selu Uništa, koje je praktično u dve države, na granici između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a koje administrativno pripada Opštini Bosansko Grahovo, ali do koga se u stvari, zbog komplikovane putne mreže, može doći samo iz Hrvatske, uz neizbežne peripetije oko neophodnih dozvola granične policije.


Urednik emisije Boban Kovačeić                                    

Rediteljka Erna Gligorijević.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом