четвртак, 14.04.2022, 15:51 -> 15:53
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Ружица Зоркић Радичевић, Александра Младеновић
Šta nam donosi e-fiskalizacija
Elektronska fiskalizacija je jedna od najznačajnijih reformi dela poreskog sistema Srbije. Odnosi se na obveznike koji promet roba i usluga moraju da evidentiraju putem fiskalne kase a to su mahom preduzetnici. Proces zamene starih fiskalnih kasa je postepen - negde su već zamenjene, a biće sasvim povučene iz upotrebe zaključno sa poslednjim danom ovog meseca. Umesto njih, koristiće se elektronski fiskalni uređaji.
Prema Zakonu o fiskalizaciji, namena elektronskog fiskalnog uređaja je da u realnom vremenu vrši evidentiranje prometa robe i usluga obveznika fiskalizacije. Umesto fiskalne kase, novi fiskalni uređaj može da bude i računar, tablet ili mobilni telefon.
"Krajnji korisnici, kupci, neće osetiti gotovo nikakvu promenu u načinu kupovine", kaže za Radio Beograd 1, Dejan Kontić iz Datalaba.
"Jedina promena za njih biće u izgledu fiskalnog računa, jer će postojati QR kod koji će moći da skeniraju svojim telefonom i tako se uvere da je prodavac stvarno prijavio poreski deo računa. Kada su prodavci u pitanju, kod njih se pojavljuju promene. Tačno je da im više neće biti potrebna fiskalna kasa, ali moraće da nabave nešto drugo čime će obrađivati račun. Navodi se mogućnost korišćenja mobilnog telefona u tu svrhu, ali će to biti dosta teško da se sprovede u praksi zbog prepreka u IT sistemu", naglašava Kontić.
Dodaje da će prodavci morati da nabave takozvanu all in one, malu kasu koja je pogodna za one koji izdaju malo računa ili računar koji je opremljen programom i štampačem.
Pojavljuje se i pitanje internet konekcije koja stalno mora da bude prisutna, ali Kontić kaže da je Srbija jedina zemlja u regionu koja je u ovom procesu imala i to u vidu, tako da će prodavci morati da se opredele za neki od lokalnih procesora za izdavanje fiskalnih računa koji će imati ulogu servera Poreske uprave u onim situacijama kada ne postoji veza zbog recimo, prekida interneta i prenosiće sve informacije koje nisu bile prenete u trenucima prekida veze. Novim zakonom proširen je krug obveznika koji moraju da imaju fiskalni uređaj.
Sada su to svi preduzetnici i sva privredna društva, osim ako nisu posebno izuzeti. Uključujući i one koji se bave trgovinom robom i uslugama na malo, putem interneta.
Ko je izuzet iz sistema
Ko je, ipak, i zašto izuzet iz ovog sistema, za Radio Beograd 1 objašnjava Marija Đorđić iz računovodstvene agencije.
"Fiskalne račune ne moraju da izdaju oni koji isključivo posluju sa pravnim licima. Svi koji posluju sa fizičkim licima moraju da ih izdaju, a sada su još dve velike oblasti, koje su bile izuzete, u obavezi da počnu da izdaju račune. To su onlajn prodavnice i razne školice računara, stranih jezika i svi koji spadaju u grupu - ostalo obrazovanje", rekla je Đorđićeva.
Fiskalne račune i dalje ne moraju da izdaju oni koji se bave taksi prevozom, telekomunikacijama, osiguranjem, pravnim poslovima. Račune neće izdavati ni verske organizacije i mali ulični prodavci - kokica, sladoleda ili štampe, kaže Marija Đorđić.
Na novi sistem, za sad, zamerke imaju uglavnom, knjigovođe koje primećuju, tamo gde je već uveden, da je jako teško da se uđe u trag eventualnim greškama ili ispravnom iznosu pazara. Uz sve prednosti i mane, novi sistem fiskalizacije stupa na snagu od 1. maja.
Do tada ćemo se već navići na malo veće i duže račune kao i na mogućnost da proverimo da li su svi porezi uredno plaćeni. Prodavci - na to da su neprekidno pod budnim okom Poreske uprave.
Коментари