понедељак, 20.03.2017, 09:54 -> 19:24
Извор: Танјуг
Циљ МУП-а да спречи регрутовање потенцијалних терориста
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да се 28 држављана Србије налази у Сирији и Ираку, истакавши да је циљ Министарства смањивање радикалних идеологија.
Стефановић је, на радионици о превенцији насилног екстремизма у Србији, указао да Министарство жели да спречи регрутовање потенцијалних терориста и пресече канале њиховог финансирања.
"МУП је уложио значајне напоре у претходном периоду да се рано откривају особе које могу да учествују у радикализацији", рекао је Стефановић.
Он је објаснио да је један од предлога Србије Европској унији био да се оснује регионални центар за дерадикализацију, а то, каже, значи да новац треба улагати у рад са младим људима.
Србија је, каже Стефановић, припремила акциони план са нацртом националне стратегије за превенцију бробе против тероризма, а као важан сегмент у превенцији је концепт полиције у заједници који подразумева да се правовремено препозна опасност.
"Ово је проблем друштва и сви они који хоће да помогну веома су добродошли. То подразумева укључивање свих. Мисија ОЕБС-а помаже тако што обучава припаднике полиције, до помоћи у изради националних стратегија", рекао је Стефановић.
Каже да Србија жели да буде партнер другим земљама, па и већим и снажнијим у борби против екстремизма и поручио да неће одустати од борбе.
"Само уједињени можемо доћи до резултата", истакао је министар.
Стефановић је навео да тероризам суштински гуши демократију и чини да се сваки човек осећа несигурно, наводећи да одговор на изазове не може бити само на националном нивоу.
Скот: Западни Балкан мета за регрутацију терориста
Амерички амбасадор у Србији Кајл Скот упозорио је да су државе Западног Балкана мета за регрутацију и кључна рута за улазак екстремиста.
Амерички дипломата је подсетио да ИД има пропагандну стратегију за Балкан и да у њој користи језик региона и друштвене мреже у циљу регрутације.
"Треба да размислимо како да приђемо младим људима, да критички промишљају о ономе о чему читају и слушају", рекао је Скот.
Он је честитао Србији на изради националне стратегије за борбу против тероризма, као и на борби против насилног екстремизма и радикализације изражавајући наду да ће влада усвојити ту стратегију.
Рекао је и да подржава и развој акционих локалних планова у Бујановцу, Новом Пазару и Тутину.
Амерички амбасадор је указао да се у извештају Стејт департмента наводи да су се терористички напади у 2015. години догодили у 92 земље и да је на десетине хиљада људи убијено или рањено.
Напади су се догађали у зонама нестабилности, попут Јужне Азије и Блиског истока, али расте број напада у САД и Европи.
"Довољно је да кажем 11. септембар или железничка станица у Мадриду, брислески аеродром, Шарли ебдо, Ница, берлински божићни сајам и већ нам се пред очима јављају страшне слике бруталних и кукавичких напада", рекао је амбасадор.
Каже да смо сви под ризиком, али смо и део решења, а да заједнички приоритет мора бити борба против екстремизма и спречавање радикализације.
Амбасадор сматра да треба подизати свест људи како да препознају радикализације које позивају на насиље и да се оспособи заједница да то спречи, а треба и јачати напоре у борби против терористичких текстова, нарочито на интернету.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар