недеља, 15.05.2016, 09:36 -> 19:30
Извор: РТС, Танјуг
Патријарх Иринеј позвао Србе да остану на КиМ
Поглавар СПЦ патријарх позвао је Србе на Косову и Метохији да остану у покрајини, а расељене да се врате. Патријарх је, након литургије коју је служио у саборном храму Св. Ђорђа у Призрену, рекао да ће Косово, ако га будемо носили у души, остати наше.
Након литургије, патријарх и архијереји освештали су обновљену зграде Богословије Светог Кирила и Методија у Призрену.
Осамдесет ученика и њихових наставника део су прве генерације богослова након рата 99 године. Никола Ракићевић је пет година провео у Призрену. Сада иде даље.
"Ккада би ми се поново прижила прилика, ја бих сигурно уписао исту школу, са истим људим, са истим професрома и све ово поново прошао", каже богослов Никола Ракићевић.
Патријарх Иринеј је апеловао на наш народ који је опстао на Косову и Метохији да остане и даље тамо где су му живели преци и тамо где су му гробља предака.
Такође, апелујемо на оне који су силом прилика морали да напусте ове просторе да се полако врате тамо где су им далеки и даљњи преци живели, на овој светој земљи, да би ова земља била и остала српска земља, поручио је патријарх Иринеј.
Додао је да се сада молимо богу да сачува наше светиње Пећку Патријаршију, Високе Дечане, Грачаницу и многе друге светиње које су опстале, као и зидове и рушевине оних које су спаљене и порушене, са надом да ће бити обновљене.
"Није први пут у историји да смо подизали из пепела, на зидинама срушених храмова обнављали смо и опстајали, ако будемо са Господом биће Господ са нама", рекао је патријарх Иринеј.
Литургију је присуствовао велики број верника, представници Владе Србије и представници Срба са Косова и Метохије.
"Ми данас обнављамо, заједно са рашко-призренском СПЦ, ову Богословију, верујући да заједно градећи ово наредно дело, обнављамо не само призренску Богословију, него и КиМ и целу Србију и српски народ", поручио је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
Министар правде Никола Селаковић рекао је да су данас, сви они који кажу да Србија на Косову посустаје и да Србије има све мање, могли да буду уверени у нешто савим супротно.
У Призрен је јутрос стигао велики број Срба из свих делова Косова и Метохије а у граду је било видљиво појачано присуство припадника Кососвке полиције.
Овим догађајима испред Владе Србије присуствовали су и министар за повратак и заједнице Далибор Јевтић, заменик косовског премијера Бранимир Стојановић, председник Српске листе Славко Симић и други.
Патријарх освештао обновљен објекат Богословије
Патријарх српски Иринеј је у Призрену освештао обновљени објекат Богословије Светог Кирила и Методија, који је порушен у мартовском погрому 2004. године, и изразио наду да ће то бити повод Србима да се врате у Призрен и на Косово и Метохију.
Ово је велики дан за српски Призрен, српску цркву и српски народ на Косову и Метохији, рекао је патријарх након освешћења Богословије, подсетивши да је она прва српска школа на Космету, да је некада то била Богословска-учитељска школа која је спремала свештенике и учитеље за посао на Косову, у Македонији и делимично БиХ.
Значајна установа, 140 година је радила, велике личности су прошле кроз њу, од ученика су постали водеће личности у нашој цркви. Тако да је ово једна од најзначајнијих и најзаслужнијих богословија за нашу културу и цркву, рекао је патријарх Иринеј.
Додао је да је трагедија ове Богословије, која је била запаљена, била трагедија за цео народ и да је мало ко веровао да ће доћи до њене обнове, али да се обнова догодила захваљујући добрим људима, Србији и помоћи из Норвешке.
Надамо се да ће обнова призренске богословије бити повод и прилика Србима да се врате у Призрен, не само овде него на цело Косово и Метохију. Ово је српска земља, када сам дошао овде као ученик 1947. године, као ученик ове Богословије, Призрен је имао 18.000 Срба, подсетио је поглавар Српске православне цркве.
У дворишту Богословије, која је поново почела да ради пре пет година, патријарх је освештао и бисту оснивача Богословије Симе Андрејевића Игуманова.
Заслужнима за обнављање Богословије уручени су ордени Светога Саве и Краља Милутина. Међу добитницима признања је и Канцеларија за Косово и Метохију.
У Богословији, у којој је патријарх Иринеј некада обављао дужност ректора, ове године школовање завршава прва генерација богослова након обнове Богословије коју су Албанци спалили 2004. године.
Комплекс зграда Богословија Свети Кирило и Методије у Призрену био је запаљен у мартовском погрому.
Богословија у Призрену основана је 1871. Завршиле су је, или су били њени професори, готово све најважније личчности српског црквеног живота и новије историје, а међу њима патријарси Варнава, Гаврило Дожић, патријарх Павле и садашњи српски патријарх Иринеј.
У Пећкој Патријаршији у суботу је званично започело редовно заседање Сабора Српске православне цркве, који ће бити настављен сутра у Београду.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар