четвртак, 02.01.2025, 18:50 -> 19:42
Извор: РТС
Планинске стазе завејане – како да потражите помоћ спасилаца ако се нађете у опасности
На планинама има довољно снега, а у току зимске сезоне се очекује и до 15.000 скијаша. Марко Обрадовић из Горске службе спасавања подсећа да, уколико некоме затреба помоћ, да се на полеђини сваког ски-паса налазе бројеви те службе на планини на којој се скијаши налазе. Такође, саветује и да се добро припреме и топло обуку, као и да не претерују с алкохолом.
Екипе Горске службе ангажоване су на Копаонику, Златибору и на Старој планини. Како је тек почетак зимске сезоне, на тим планинама је тренутно око 2.000 скијаша, а касније се тај број повећава и до 15.000.
Међутим, Марко Обрадовић истиче да и поред мањег броја скијаша Горска служба добија захтеве и за збрињавање неких одређених повреда.
Обрадовић каже да у планинским центрима има довољно снега. Ниске температуре су омогућиле скијалиштима да праве огромну количину снега, а поред тога је падао и природни снег, тако да су, истиче, стазе феноменалне за скијање.
Како тражити помоћ у случају повреде
Указује да су у зимској сезони људи уморни и мање активни, јер углавном престају неке летње спортске активности.
"И углавном су повреде екстремитета, дакле колена, ноге или рецимо руке, ако се граниче дочекају на руке. Буде ту и лакших и тежих повреда, разноликих је, да кажемо, повреда, међутим све се то решава јако брзо", наводи спасилац.
Посебно истиче, да на скијалиштима Србије, на полеђини сваког ски-паса стоје искључиво само бројеви Горске службе за ту планину на којој се скијаши налазе.
"Позивом добијате нашу централу и тако најближе ступите у контакт са нашим, да кажемо, спасиоцем на тој планини који је задужен за ту планину. Други начин је да пренесете било ком скијашу информације да сте повређени, који ће обавестити редарску службу и скијалиште, они нас контактирају путем радио-везе и ми смо ту за пар минута на свакој локацији, било где да се налазите", саветује скијаше Обрадовић.
Мала у акцији спасавања
Дејан Шевковић, инструктор за обуку паса и спасилац, наводи да је с припадницима Горске службе на Златибору и пас Мала, која такође тренира пре почетка рада жичара.
"Имамо појачање, тренирамо заједно сваког дана, јер су тешки временски услови. То је веома битно да се навикнемо на тако тешке услове, јер кад одемо у неку реалну ситуацију, то ће исто бити много теже. Тако да је веома битно да вежбамо у што екстремнијим условима.
Генетика паса је врло важна, а Мала је ћерка већ чувене Мери, трагача Горске службе.
"Морамо одабрати добру јединку коју ћемо касније школовати. Ако имамо лошу генетику, онда је питање шта можемо добити од таквог пса", наглашава инструктор.
Додаје да пса ангажују у општим планинским условима, када се изгубе особе у планини, у неким руралним зонама. Пас претражује рушевине, што је веома битно, али раде и лавине. Такође, може да се деси да се неко негде смрзао или изгубио и да је негде под снегом, или да су особе испод воде.
Посебно напомиње да су прошлог викенда помагали колегама на Бјелашници у БиХ у екстремним условима на висини од 1.800 метара, температури око минус 20 степени уз много јак ветар.
Добро се обуците и не претерујте с алкохолом
Обрадовић саветује све који крену пут планина да се добро припреме.
"Добра одећа, добра, пре свега, чизма, гојзерица јака, топла, да бисмо издржали целокупан дан негде у планини, адекватна одећа, добро припремљена, вишеслојна. Дакле, једноставно, само размислите да нећете остати по плану колико сте планирали и мало се боље припремите. С алкохолом не треба претеривати. То је можда, нека лажна доза сигурности. Нама је добро када имамо алкохол у себи, али сигурно је боље без њега", наглашава спасилац Обрадовић.
Коментари