Читај ми!

Самит у Крању – усвојена Декларација о подршци европској перспективи Западног Балкана

Лидери ЕУ, уз сагласност лидера са Западног Балкана, усвојили су на Самиту лидера Европске уније и Западног Балкана, Декларацију у којој дају недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана и потврђују посвећеност процесу проширења заснованог на "кредибилним реформама партнера", уз нагласак на важности "јачања интеграција и капацитета апсорбције нових чланица" од стране саме ЕУ.

ЕУ поновно потврђује своју посвећеност процесу проширења и одлуке донете на основу веродостојних реформи партнера, поштених и строгих услова и начела сопствених заслуга. Додатно ћемо појачати заједнички ангажман како бисмо покренули политичке, економске и друштвене промене региона, истовремено признајући напредак који је Западни Балкан постигао, наводи се у првој тачки.

Подсећа се, такође, и на значај тога да ЕУ може одржати и продубити свој развој, осигуравајући тако своју способност за интеграцију нових чланица.

Истовремено, од партнера у региону се тражи да препознају и истичу подршку коју добијају од ЕУ.

ЕУ истиче да потпуно подржава посвећеност западнобалканских партнера инклузивној регионалној сарадњи и јачању добросуседских односа.

Дијалогу Београда и Приштине посвећена је тачка под редним бројем шест, у којој се наводи да се од две странке очекује конкретан напредак и нормализација односа.

"Потпуно подржавамо напоре специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине и остала питања Западног Балкана и од две стране очекујемо конкретан напредак и нормализацију односа, која је кључна за стабилност и развој целог региона и која ће осигурати наставак њиховог европског пута", наводи се у документу.

"Брдо декларација" подсећа на важност демократије, владавине права и основних права на Западном Балкану, као и на борбу против корупције и организованог криминала, људска права, права мањина, родну равноправност.

"Јачање цивилног друштва и независност и плурализам медија, кључне су компоненте сваког демократског система и ми подржавамо њихову улогу на Западном Балкну", стоји у тексту усвојене Декларације.

Истовремено, напомиње се да ће ЕУ подршка партнерима на Западном Балкану бити "уско повезана са опипљивим напретком у области владавине права, друштвено-економским реформама и привржености европским парвилима и стандардима".

Даље се констатује подршка коју су земље Западног Балкана дале једна другој и ЕУ током пандемије коронавируса, али и тврди да ће ЕУ наставити да даје подршку и то кроз набавку вакцина.

У делу Декларације који се односи на економски и инвестициони план, ЕУ наглашава да се мобилише око "30 милијарди евра за регион у наредних седам година", од чега је девет милијарди бесповратних средстава, а око 20 милијарди инвестиција у обнову и опоравак Западног Балкана.

ЕУ додаје да наставља да подржава регионалну сарадњу и позива лидере региона да успоставе Заједничко регионално тржиште, договорено у Софији 2020. године, а поздравља се и мапа пута за постепено укидање роминга између ЕУ и Западног Балкана.

О смањивању цена роминга

Генерална секретарка Савета за регионалну сарадњу Мајлинда Брегу изјавила је да је Савет заједно са владама шест економија Западног Балкана и Европском комисијом, направио "добар, усклађен и прагматичан план, којим се утире пут за смањивање цена роминга који ће нас у периоду од пет година приближити домаћим ценама". 

"Користи започиња овог процеса су очигледне. Сада је на свима нама овде присутним да проактивно, јавно и сложно позовемо и подстакнемо оператере да, у том смислу, одлучно раде заједно", истакла је Брегу. 

У тексту Декларације се наводи и да је "одрживи транспорт камен темељац за економску и друштвену интеграцију ЕУ и Западног Балкана".

"Приоритетно је даље развијати транспортну повезаност како унутар региона тако и региона са ЕУ, посебно у погледу железнице и речног саобраћаја", додаје се.

Када је реч о политичкој и безбедносној сарадњии, лидери ЕУ позивају партнере са Западног Балкана да напредују ка "пуном усклађивању са спољном политиком ЕУ", појачају сарадњу са ЕУ на борби против дезинформација и хибридних претњи и да наставе сарадњу по питању миграција и борбе против тероризма, прања новца, трговине људима и дрогом.

У закључку декларације наводи се да ће Самити ЕУ-Западни Балкан, у циљу "побољшаног политичког дијалога са регионом", постати регуларни, а да се следећи планира за 2022. годину.

четвртак, 21. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње