Читај ми!

Тунис - аутсајдери са великим сновима и малим шансама

Тунис је прва афричка репрезентација која је, у Аргентини 1978, прославила победу на Светском првенству, али су на наредну чекали 40 година, а, по свему судећи, у групи са Француском, Данском и Аустралијом, мале су шансе да у Катару упишу и трећу упркос великим амбицијама селектора Џалела Кадрија.

Тунис - аутсајдери са великим сновима и малим шансама Тунис - аутсајдери са великим сновима и малим шансама

Тунис је до сада пет пута играо на светским првенствима, а само учешће им је било и највећи домет.

Тунижани су се први пут на Мундијалу појавили 1978. године у Аргентини, када су победом над Мексиком постали прва афричка репрезентација у историји која је прославила победу на Светском првенству. Играли су нерешено са Западном Немачком, али и изгубили од Пољске.

Чекали су фудбалери Туниса на наредно појављивање 20 година, а онда од 1998. до 2006. године играли на сва три Светска првенства и три пута такмичење завршили у групи са ремијем и по два пораза.

Прескочили су Јужну Африку 2010. и Бразил 2014, а онда се квалификовали на претходни Мундијал у Русији, где су завршили као трећи у групи, са три освојена бода након пораза од Енглеске (2:1) и Белгије (5:2) и победом над Панамом (2:1) - укупно другој у историји Мундијала, а првој још од 1978.

Једна од најконкурентнијих афричких репрезентација 20 пута је учествовала на Афричком купу нација. Рекордери су по броју узастопних учешћа, са 15 везаних у периоду од 1994. до 2021.

Три пута су играли финале континенталног шампионата, а титулу шампиона славили су 2004, када су били и домаћини.

Квалификациони пут за Катар 2022. водио је Тунис кроз групу у којој је, у конкуренцији Мауританије, Замбије и Екваторијалне Гвинеје, завршио као првопласиран са четири победе, ремијем и поразом.

У двомечу за пласман на Мундијал један гол им је био довољан да избаце Мали. Муса Сисако је направио велику услугу Тунижанима пошто је у првој утакмици, у року од пет минута, постигао аутогол и добио црвени картон.

Промена селектора након неуспеха на Купу афричких нација

Селектор Туниса на Светском првенству у Катару биће Џалел Кадри (50), Тунижанин који је у каријери водио преко 20 клубова широм Туниса, Саудијске Арабије, Емирата и Либије.

Радио је у млађим селекцијама националног тима, 2013. је први пут био помоћник Набилу Малулу у А селекцији, да би на исту позицију по други пут дошао у јуну 2021, овај пут као сарадник Мохадера Кебаиера.

Као главнокомандујући на клупи репрезентације Туниса неочекивано је дебитовао у осмини финала Афричког купа нација против Нигерије јер се испоставило да је селектор заражен коронавирусом.

Тунис је претходно једва прошао групу, као тек трећепласирана екипа, а онда са Кадријем на челу победио Нигерију 1:0 и пласирао се у четвртину финала, где су неочекивано елиминисани од Буркине Фасо.

Само дан након пораза Кебаиер је смењен због лоших игара и само две победе у пет утакмица на континенталном шампионату, а Кадри је унапређен у селектора.

Прекаљени Мсакни и Казри, талентовани тинејџер Мејбри...

Прва виолина репрезентације Туниса на терену биће капитен Јусеф Мсакни, фудбалер који ће се лагодно осећати у Катару пошто тренутно наступа за Ал-Арабију из Дохе. Искусни крилни нападач је за Тунис одиграо преко 80 мечева и постигао 17 голова.

Има међу Тунижанима и имена познатих пре свега љубитељима енглеског и француског фудбала, као што је Вахби Хазри, некада крило Сандерленда, сада фудбалер Монпељеа.

Хазри је други најбољи стрелац у историји афричке земље са 24 гола на преко 70 одиграних утакмица.

Ту су и Мохамед Драгер, којег је Нотингем Форест проследио на позајмицу Луцерну, Монтасар Талби из Лорјана и играч италијанске Салернитане Дилан Брон.

Фудбалер који би могао да бљесне у Катару свакако је деветнаестогодишњи Ханибал Мејбри, тренутно везни фудблаер Бирмингема, на којег право полаже Манчестер јунајтед.

Иако талентованом тинејџеру још увек није пружена права прилика у Манчестеру, задобио је поверење селектора Туниса и уписао већ 18 наступа у дресу националног тима.

Селектор амбициозан, шансе танке

Након што су се квалификовали за Светско првенство, Тунижани су одиграли шест утакмица - играли су нерешено са Боцваном и победили Екваторијалну Гвинеју у новом циклусу квалификација за Куп афричких нација, освојили су Кирин куп у јакој конкуренцији Гане, Чилеа и Јапана и у две пријатељске утакмице изгубили од Бразила 5:1 и славили против Савеза Комора.

Тунис на папиру изгледа као најслабији од пет афричких репрезентација у Катару. Делује да су Камерун, Гана, Мароко и Сенегал озбиљније екипе које пре него Тунис могу пријатно да изненаде.

Иако је селектор Кадри признао да му је амбиција да Тунис прође групу у Катару и испуни свој сан, Тунижани стижу на своје шесто Светско првенство са скромним очекивањима јавности.

Само се Саудијској Арабији и Костарики дају мање шансе да славе у Катару, али се у Тунису надају да статус аутсајдера у групи Д може бити добра полазна тачка да се, без много притиска, направи добар резултат.

И само једна победа, укупно трећа на Мундијалу у историји ове афричке земље, била би подвиг, а највеће шансе да се славље у Тунису и догоди биће свакако против Аустралије.

Против Француске, чија је Тунис била колонија, а и Данске мало је вероватно да могу нечему да се надају.

Тим Туниса:

Голмани: Ајмен Дахмен (Сфаксиен), Муез Хасен (Африкаин), Бешир Бен Саид (Монастир), Ајмен Балбули (Етоил Сахел)

Одбрана: Билел Ифа (Кувајт), Монтасар Талби (Лориен), Али Абди (Кан), Надер Гандри (Африкаин), Дилан Брон (Салернитана), Али Малул (Ал Ахли), Мохамед Драгер (Луцерн), Вајди Кехрида (Атромитос), Јасмин Мерија (Есперанс)

Везни ред: Мохамед Али Бен Ромдан (Есперанс), Ферјани Саси (Ал-Духаи), Ханибал Мејбри (Бирмингем), Елијес Скири (Келн), Гаилен Шалали (Есперанс), Аиса Лаидуни (Ференцварош)

Напад: Јусеф Мсакни (Ал-Араби), Вахби Хазри (Монпеље), Сеифедин Јазири (Замалек), Наим Слити (Ал-Етигаф), Исам Џебали (Оденсе), Анис Бен Слимане (Брендби)

Распоред:

22.11. 14.00 Данска - Тунис
26.11. 11.00 Тунис - Аустралија
30.11. 16.00 Тунис - Француска

субота, 16. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње