среда, 09.11.2022, 14:55 -> 14:57
Извор: РТС
Pokret je osnova svega – sedimo sedam sati dnevno, malo šetamo, zato smo ukočeni
Zašto se kaže da fizička aktivnost može da zameni mnoge lekove, ali da nijedan lek ne može da zameni fizičku aktivnost? Šta se dešava u našem telu kada vežbamo dok smo mladi, a šta kada imamo više od 60 godina?
Procenjuje se da će se do 2050. udvostručiti broj osoba starijih od 60 godina u odnosu na 2015.godinu. Računica je jasna, biće sve više starijih. To će biti dodatni izazov i za države i za zdravstvene sisteme. Koliko u svemu tome može da pomogne fizička aktivnost.
„Projekat je obuhvatio četiri zemlje iz EU, ali i Srbiju i došlo se do rezultata koji ukazuju na to da ništa ne može da zameni pokret, i da je on primaran i u prevenciji i u terapiji. Najveća pažnja posvećena je kardiovaskularnim bolestima, problemu osteoporoze, mišićne snage i atrofije, kao i bolu u leđima.Takođe načinu na koji sve ove bolesti možemo da ublažimo", istakao je prof.dr Vladimir Jorga.
„Prema podacima u našoj zemlji je više od 45 odsto stanovništva neaktivno. Sportom i rekreacijom u slobodno vreme bavi se svega devet odsto stanovništva, a oko 75 odsto odraslog stanovništva sprovodi desetominutnu šetnju na dnevnom nivou. Mi ne ispunjavamo ni minimum preporuka SZO, a to je 150 minuta šetnje na dnevnom nivou.Najneaktivnije je starije stanovništvo koje provodi sedeći oko sedam sati dnevno", istakal je dr Mirjana Tošić, Institut „Batut".
„Ljudsko biće je biće pokreta, ako gledamo kroz evoluciju opstali smo zahvaljujući pokretu. Pokret je osnovno što moramo da naučimo od dečjeg uzrasta pa do duboke starosti, a ona je za mene između 100 i 120 godina", istakao je prof. dr Vladimir Jorga.
Коментари