уторак, 18.10.2022, 16:20 -> 18:01
Извор: РТС
„Kako si? Ali stvarno“ – kampanja Unicefa posvećena mentalnom zdravlju mladih
UNICEF je pokrenuo kampanju „Kako si? Ali stvarno“ – da bi skrenuo pažnju na potrebu za prevencijom i poboljšanjem mentalnog zdravlja mladih. Kampanja je naišla na odlične reakcije mladih i njihovih roditelja, jer je jasno da se o ovoj temi ne govori dovoljno i na pravi način.
U kampanji Unicefa Srbija snimljena su i četiri video-klipa u kojima mladi pričaju o svojim problemima, ali i o tome kako njihova sredina ne zna šta se u stvari dešava u njihovom životu.
Gošća Jutarnjeg programa Stanislava Vučković, inače rukovodilac programa za mlade Unicefa u Srbiji, smatra da su mladi svesni da su njihovi problemi umnogome zajednički i da o tome mogu da govore, ali se na prvom mestu obraćaju roditeljima i svojim vršnjacima kada ih nešto muči ili tišti.
„Da li su svesni kada je vreme da se obrate stručnjaku i da li njihovo okruženje zna da im to preporuči, to nisam sigurna. Važno je da mladi znaju kako da prepoznaju kada je vreme da potraže stručnu pomoć, zato što se, u stvari, veliki broj poremećaja u oblasti mentalnog zdravlja, javlja veoma rano. Negde do 14. godine javlja se jedna petina poremećaja, a oko dve trećine do 25. godine“, napominje Vučkovićeva.
Milica Jošić je jedna od devojaka koja je govorila o svojim problemima, a misli da se njeni vršnjaci ustručavaju da to učine iz straha da će naići na nerazumevanje. Takođe, kada se govori o mentalnom zdravlju, na to se često gleda s podozrenjem.
„S druge strane, i u samim porodicama i u samoj okolini ne govori se tako često o svojim emocijama, a to zapravo povlači sa sobom to da nemate kome da se obratite i mislite da vas neće razumeti“, dodaje Milica.
Ne postoje podaci o mentalnom zdravlju adolescenata koji bi eventualno mogli da se uporede sa podacima iz drugih zemalja. Ozbiljnijih istraživanja još nema, napominje Stanislava Vučković, već samo nešto podataka koje objavljuje Institut za javno zdravlje o stanju zdravlja školske dece.
„Ovakve kampanje i programi koje započinjemo imaju za cilj da podstaknu razgovore, da posle prvog javljanja kod lekara ili psihijatra, kada je potrebno, da se na vreme interveniše i onda je problem manji. Bolje su prognoze, dolazi do bržeg oporavka. Obuči se i osoba, i porodica, i okruženje kako da reaguje. Mogu da se podrže i nastavnici u školi koji mogu da doprinesu tom oporavku“, dodaje gošća Jutarnjeg programa.
U okviru kampanje Unicef će u Srbiji sprovesti akcije i na lokalnom nivou u periodu od decembra 2022. do aprila 2023. godine. U Subotici, Zrenjaninu i Kragujevcu za mlade od 14 do 25 godina, njihove roditelje, staratelje, nastavnike i sve koji rade s decom, Unicef će obezbediti direktnu podršku preko platforme za mentalno zdravlje, kao i paket usluga namenjenih mladima.
Takođe, oko 150 profesionalaca iz odabranih opština imaće priliku da učestvuje u programu kreiranja i pružanja paketa usluga na lokalnom nivou. Projekat je deo holističkog programa za unapređenje usluga mentalnog zdravlja koji sprovode Unicef i Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu sa Ministarstvom zdravlja, Institutom za mentalno zdravlje i drugim partnerima i zainteresovanim stranama.
Коментари