субота, 23.04.2022, 13:08 -> 17:51
Извор: РТС
Fonijatar će vam pomoći ako imate problema sa glasom, govorom, disanjem i gutanjem
Svetski dan glasa tradicionalno se obeležava svuda u svetu, pa i u Srbiji, organizovanjem simpozijuma koji se bave različitim temama. Prof. dr Sanja Krejović, specijalista otorinolaringologije i supspecijalistom fonijatrije na Klinici za ORL KCS, govorila je više o ovoj grani medicine.
Fonijatrija je relativno mlada grana medicine, nastala iz otorinolaringologije, a nedavno je obeleženo pola veka Unije evropskih fonijatara, baš u Beogradu, gde su se okupili najeminentniji fonijatri iz celog sveta, navodi profesorka Krejović, gošća Jutarnjeg programa.
„Nas, nažalost, nema puno. U svetu ima oko 300 fonijatara, a u Srbiji samo nekoliko, ali fonijatrija postaje sve popularnija ne samo među vokalnim profesionalcima, već i ostalim pacijentima“, dodaje profesorka.
Fonijatri se pre svega bave problematikom glasa, govora, disanja i gutanja, čak i sluha u meri u kojoj utiče na glas, jer je za dobar glas potreban i dobar sluh.
Na glas utiče sve što se dešava sa našim organizmom, i na psihičkom i na fizičkom nivou, napominje doktorka. Razne promene, pre svega organske koje su najozbiljnije – tumori, čvorići na glasnicama, polipi. Zatim, brojne funkcionalne promene koje nastaju zbog preterane upotrebe glasa, nepravilne upotrebe glasa, čak i zloupotrebe glasa, utiču na glas.
Glas se menja tokom celog života, a kako starimo i glas slabi, kao što slabi i sluh.
„Fonijatri obično imaju i muzičko obrazovanje, već na osnovu boje glasa možemo da pretpostavimo o kojoj promeni se radi“, naglašava gošća Jutarnjeg programa.
Uticaj refluksne bolesti na glas
Na ovogodišnjem simpozijumu fonijatara za temu je odabrana refluksna bolest koja je veoma aktuelna u celom svetu, jer veliki broj pacijenata ima problem sa ovom patologijom iako možda nisu ni svesni zašto imaju određene tegobe sa glasom.
„Čak negde preko 20 odsto pacijenata se smatra da imaju ovu problematiku, a kod oko pet odsto pacijenata ta refluksna bolest može dovesti do najozbiljnijih komplikacija i do nastanka malignih bolesti. Otkrivali smo karcinom laringsa kod pacijenata koji su imali refluksnu bolest, a čak nisu bili ni pušači“, naglašava dr Sanja Krejović.
Laringofaringealni refluks, koji pre svega otolaringolozi dijagnostikuju, je inflamacija sluznice grkljana od kiseline, odnosno želudačnog sadržaja koji se vraća tim putem i zapljuskuje sluznicu laringsa i dovodi do raznih promena.
„Nije u pitanju samo grkljan i usna duplja, taj refluks, odnosno taj pepsin, može da se širi i u gornje respiratorne puteve, tako da postoje razne otorinolaringološke manifestacije ove refluksne bolesti“, napominje doktorka.
Pacijenti obično i ne pomišljaju da gorušica, odnosno dispepsija, može biti uzrok problema. Postoje i atipični simtomi da je refluksna bolest uzročnik problema sa glasom, a to je promuklost ili osećaj knedle u grlu, stezanja u grlu, žarenja, navodi profesorka.
I kašalj može da bude jedan od simptoma, ali da bi se postavila dijagnoza potreban je detaljan otorinolaringološki pregled.
Prevencija
Prevencija je svakako najbolja terapija, ističe prof. dr Sanja Krejović i dodaje da svojim pacijentima preporučuju prvo da vode računa o stilu života. Savetuju zdravu ishranu i da vode računa da ne jedu ništa previše toplo, hladno, kiselo ili prezačinjeno.
Da ne legnu bar tri sata posle jela, da se ne bave teškim fizičkim aktivnostima tri sata posle jela, a vokalne profesionalce savetuju da ne konzumiraju hranu i piće pre nastupa.
„Naravno, pušenje treba izostaviti, zloupotrebu alkohola, takođe. Ukoliko ni na taj način ne možemo da saniramo tegobe, onda u saradnji sa gastroenterolozima, a nekada i hirurzima, ordinira se terapija koja utiče na saniranje refluksne bolesti“, navodi na kraju gostovanja u Jutarnjem programu prof. dr Sanja Krejović, specijalista otorinolaringologije i supspecijalista fonijatrije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар