недеља, 27.03.2022, 22:29 -> 22:32
Извор: РТС
Napredak u lečenju multipla skleroze - kako je brže otkriti
Mart je mesec posvećen obolelima od multiple skleroze. Bolest najviše pogađa ljude od 20. do 40. godine. Prof. dr Jelena Drulović iz Klinike za neurologiju KCS ističe za RTS da je u Srbiji postignut revolucionarni napredak u dijagnostikovanju, te da sada pacijenti odmah dobijaju terapiju. Ukazala je da, nažalost, za sada nema lekova da povrate pacijenta u stanje u kojem je bio pre bolesti, ali da mogu da ga oporave.
Često se ne vidi da je neko oboleo od multiple skleroze, makar na početku bolesti, a ona je tiha i progresivna. Najčešći i najveći problem je, ukazuje za RTS neurolog Jelena Drulović, problem s hodom i otežano korišćenje ruku.
Dodaje da, međutim, često ljudi imaju simptome koji nisu vidljivi: izuzetan zamor, problemi s kontrolom mokrenja i stolice, agresivnost, depresivnost anksioznost, problemi s pamćenjem, pažnjom, koncentracijom.
To su sve i alarmi da se potraži pomoć lekara.
Da li je korona otežala dijagnostiku
Drulovićeva je istakla da je Srbija pre oko godinu i po dana prihvatila najsavremniji svetski koncept "zdravlja mozga" koji podrazumeva očuvanje tkiva mozga kod osoba s multipla sklerozom, kako bi one mogle da funkcionišu.
Suština je da se pravovremeno postavi dijagnoza i započne lečenje.
Uz podršku Ministarstva zdravlja napravili su zajednički standard kako da se dijagnostika sprovodi, što je ujednačeno na nivou cele Srbije i primenjuje se i u vreme koronavirusa.
"Bili smo zaista posvećeni tim pacijentima i mislim da nije postojao problem. Oni su do nas mogli da dođu bez obzira na kovid i ne mislim da smo kasnili u postavljanju dijagnoze", smatra Drulovićeva.
Prioritet za magnetnu rezonancu
Objašnjava da prema tom konceptu, dijagnozu treba da postave najduže od četiri do osam nedelja, od momenta kada su se tegobe pojavile kod pacijenta, odnosno od njihovog javljanja neurologu.
"Mislim da sada to postižemo i zato što je jedan od ključnih parametara sprovođenje pregleda magnetnom rezonancom mozga, kičmene moždine. U tom smislu smo dobili podršku od Ministarstva da će naši pacijenti moći po prioritetu, u roku od mesec dana od javljanja da obave pregled magnetnom rezonancom", naglasila je doktorka.
Takođe, ističe da je terapija apsolutno ključna i da se zato instistira da se dijagnoza postavi što pre i da terapija počinje najduže do dva meseca od postavljanja dijagnoze.
Nažalost, i u Srbiji i u svetu je postavljanje dijagnoze trajalo i do dve godine.
Oporavak pacijenta
"Kod nas je postignut revolucionarni napredak i sada odmah po postavljanju dijagnoze pacijenti dobijaju terapiju. Sada se u Srbiji tri puta više leči pacijenata nego što je to bilo pre dve godine", ukazala je Drulovićeva.
Najnoviji lek koji je sada stavljen na listu Republičkog fonda za sekundarnu progresiju je, naglašava, jedino što je nedostajalo za lečenje B kategorije pacijenata.
"Nažalost za sada nema lekova da povratimo pacijenta u ono stanje u kojem je bio, ali možemo da ga oporavimo", precizirala je.
Kada je reč o vakcinaciji protiv koronavirusa, istakla je da prate stavove u svetu, kao i kakve su preporuke u našoj zemlji.
Smatra da četvrtu vakcinu treba da prime pacijenti koji primaju imuno-supresivne terapije, kojih je i kod nas sada veći broj, te da su oni kandidati za tu vakcinu.
Коментари