недеља, 19.12.2021, 16:55 -> 19:40
Извор: РТС
Podmlađivanje bez operacije – istine i zablude o najpoznatijim tretmanima
Procedure podmlađivanja postale su široko dostupne pa mnoge žene odlučuju da popune bore, zategnu kožu ili uvećaju usne. Sve su popularnije jer se bez operacije mogu postići rezultati uz pomoć injekcija, lasera, i baš zato je važno gde se rade tretmani, ko ih izvodi i na koji način. O svemu ovome u današnjoj emisiji RTS Ordinacija detaljno je govorila dr Joana Batsijalou, specijalista fizikalne medicine i stručnjak za mezoterapiju, estetsku i antiejdžing medicinu.
Tretmana je mnogo, a procedura sve više, što rađa i sve veći broj zabluda u vezi sa njima, a dezinformacije mogu biti opasne po zdravlje. Autorka i voditeljka RTS Ordinacije, Marija Popović i dr Iona Batsijalou, objasnile su brojne zablude u vezi sa određenim tretmanima podmlađivanja.
Jedna od procedura podmlađivanja je i PRP tretman koji podrazumeva vađenje male količine krvi, do 10 mililitara, koja se potom prečisti u centrifugi i dobija se kvalitetan serum bogat različitim elementima koji su odlični za hidrataciju, objasnila je dr Joana Batsijalou.
„Ta tečnost, odnosno plazma foreza je žućkaste boje i bogata je raznim proteinima i supstancama za hidrataciju“, i dodaje da ova tečnost oporavlja kožu kada neko ima ekceme, akne i druge kožne probleme, ali naglašava da sam tretman treba da radi adekvatan lekar, najbolje dermatolog.
Dakle, PRP tretman može da služi za podmlađivanje, ali u godinama iznad 30, kada se pojavljuju prvi znaci starenja. Doktorka naglašava da smatra kako ovaj tretman ne bi trebalo da primenjuju mlađe osobe koje nemaju zdravstvenih problema sa kožom. Smatra da to ne bi trebalo da bude prvi izbor, već da bi najpre trebalo pokušati sa blagom mezoterapijom i koktelom od hijalurona, kolagena, vitamina B, C i D i raznim adekvatnim aminokiselinama.
Doktorka Batsijalou zaključuje da PRP tretman nije namenjen za popunjavanje bora, već da je u pitanju tretman za hidrataciju.
Na šta konkretno utiče mezoterapija?
S druge strane, postoje procedure u kojima se koriste različite iglice, pa se tako u mezoterapiji koriste mikroiglice.
„Postoje nanoiglice od četiri milimetra, šest i osam, i njima se rade te mezoterapije koje mogu da budu površne, srednjeduboke i duboke“, objašnjava doktorka. Od vrste iglica i terapije zavisi koliko će duboko biti plasirani vitamini i druge supstance.
„Mlađe osobe, dakle one koje imaju 17 do 20 godina trebalo bi da imaju samo te vitaminske koktele, koji daju efekat velikog sjaja, što govori o hidriranoj i zdravoj koži i to je tretman koji se zove mezo glou. Onda postoji srednja ili dublja mezoterapija koja može da sadrži samo peptide, samo faktor rasta, ili da bude koktel koji lekar aplicira u odnosu na indikaciju i želju šta da se postigne“, kaže gošća RTS Ordinacije.
Doktorka dodaje da postoje i duboke mezoterapije koje sadrže hijaluron i koriste se sa ciljem da se podigne mišićni tonus, i praktično iako ovaj tretman ne služi da se pune bore, ipak neće dozvoliti da se bore dalje proširuju.
Efekat hijaluronskih filera
Druga česta zabluda je da kada prođu efekti hijaluronskih filera koža izgleda još lošije nego pre tretmana. Inače, hijaluron se kroz injekciju ubrizgava u određeni deo lica, a doktorka je na slikovit način objasnila zašto je zabluda da nakon efekta ove supstance koža izgleda lošije.
„Čovek navikne da mu bude lepo kada ima hijaluron i kad prođe taj efekat on vidi kako bi bilo (da ne stavlja hijaluron) i onda ako ne ide da dopuni kaže: 'Jao, ja izgledam loše.' Ne, nego tada izgleda zapravo kako bi bilo (da ne koristi hijaluron), čak je za 20 odsto bolje, jer je hijaluron preparat koji ostaje na licu minimum četiri do pet godina“.
Doktorka podseća da je hijaluron prirodni preparat i hrana za ćelije, ali i da postoji ogromni spektar hijalurona, i svaki ima svoju oznaku. Recimo, onaj sa oznakom first (engl. prvi) koristi se za početne borice koje mogu da se jave i oko 27. ili 30. godine. Ovaj hijaluron se naziva i „mekši“.
Takođe, postoji onaj koji zovu global, koji je pogodan za osobe od 30 do 35 godina, zatim dip od 40 do 45, pa ultradip. Hijaluron takođe ima i različit volumen i konzistenciju, a postoje i potpuno tečni hijaluroni za spoljašnju upotrebu.
„Tečni hijaluron je malo gušći od vode i on može da se koristi za spoljašnje tretmane, za mezolift, može se koristiti pomoću rolera“, kaže dr Batsijalou i naglašava da njegova uloga nije da zategne bore već da hidrira i nahrani, kao i da licu da prirodnu lepotu.
„Koža malo izgleda kao da je nabubrelo lice, ali veoma malo“, napominje doktorka i objašnjava da lice zapravo sine, kao posle odmora na planini kada dobijemo svežiji, jedriji izgled. Podvlači da hijaluron mogu svi da rade, bez obzira na pol.
„Zašto ne bi i muškarci, kad i oni treba da budu lepi, da izgledaju zadovoljno, sveže i malo negovanije. Ne pada muškost od hijalurona“, uz osmeh napominje dr Batsijalou.
Hijaluronski fileri mogu da se primenjuju na celom licu – na nazolabijalnim borama, poprečnim borama vrata, na jagodicama, služi i za podizanje tonusa i konturisanje lica, za podočnjake i regiju oko očiju, a isto tako hijaluronski fileri mogu da se koriste i za dekolte, vrat i kompletno lice.
Kako izgleda „botoksirana“ osoba
Jedna od najrasprostranjenijih zabluda je da se ubrizgavanjem botoksa uvek dobija zamrznut i ukočen izgled lica. Da se izraz „botoksirana“ koristi kao uvreda često čujemo, a dr Joana kaže da i za takav izgled postoji razlog.
„Znate zašto? Zato što pogrešne osobe rade sa ekstremno velikom količinom preparata. On treba da se koristi u što manjoj, minimalnoj količini koja bi dala najbolji efekat“, naglašava sagovornica Marije Popović.
Sam efekat botoksa ima različitu dužinu trajanja, u zavisnosti od preparata.
„Imate preparate koji traju dva do tri meseca, ima onih koji traju šest meseci, one koji mogu da traju i duže, a to sve zavisi i od navika pacijenata“, dodaje doktorka. Priznaje da je botoks jedna od najdiskutabilnijih supstanci i da su i dalje podeljena mišljenja da li ga treba koristiti i koliko često.
„Koliko je delotvoran i koliko izgleda lepo, može da ima i teške komplikacije. Kod njega može da se desi, ako je velika količina data, da padnu kapci, da neko skoro uopšte ne može da vidi, da možete da imate velike otoke, da se napravi velika asimetrija leve i desne strane. Može i da dođe do glavobolje, do migrene, može da dođe i do mučnine, povraćanja, do težine... Sve su to parametri koji ukazuju da o botoksu treba da se vodi čak 100 puta više računa nego o hijaluronu“, ističe doktorka.
Botoks može da se koristi za više regija – za čelo, regije oko očiju, za regiju oko usana kod osoba koje imaju mnogo sitnih bora, koristi se za podizanje tonusa brade, može da se koristi za zatezanje vrata i dekoltea.
Doktorka preporučuje kombinovanje botoksa sa terapijom matičnim ćelijama ili već pomenutim PRP tretmanom, peptidima ili drugim regenerativnim metodama, da bi koža bila i regenerisana, jer botoks samo zateže, ne hidrira, ne hrani i nema svojstva kao što ima hijaluron, zato dr Joana preporučuje kombinaciju ova dva preparata.
„Najviše volim da botoks koristim sa hijaluronom tako da istovremeno dobijemo i hidrirano i lepo lice, a dobijemo i potpuno prirodni izgled“. Ova metoda se zove mezobotoks i tada ostaje blaga mimika (nema „zamrznutog“ i „ukočenog“ lica), ali su i bore manje izražene. Ovakvi tretmani mogu da se rade više puta, duži vremenski period.
Hemijski piling i laser
Iako je ova stavka u tabeli sa zabludama, doktorka kaže da ovo zapravo može da bude zabluda ali i velika istina.
„Spaljuju kožu ako neadekvatan doktor koristi neadekvatan materijal i neadekvatan laser. Laser je najjači aparat koji postoji u medicini za regeneraciju kože, a primeljuje se 'za budućnost', odnosno da bi efekat bio vidljiv kroz tri-pet ili 10 godina. Samim tim što regeneriše – povećava kolagen, elastičnost kože, hidrataciju, a time i smanjuje pore, ali i bore. Bore se smanjuju, naravno ne kao kod hijalurona i botoksa, ali usporava starenje i ako su mikrobore – totalno mogu da nestanu“, navodi gošća RTS Ordinacije.
Podseća da u većini slučajeva kada lekar radi hemijski piling, cilj je da se skine površinski deo kože, a zatim izlazi nova, mlada koža koja je, „broj“ ili „dva broja manja“, tako da samim tim postiže antiejdžing efekat.
Ovakav piling se koristi i za proširene pore, fleke, depigmentacije, za melazmu, a izuzetno je dobra i kombinacija kada se kod dobrih stručnjaka uradi jedanput hemijski piling, jednom laser, ali doktorka insistira da je najvažnije izabrati adekvatnog lekara.
Za koga su dobre mezoniti
Mezoniti su, kako objašnjava doktorka Batsijalou, u stvari operativni konac koji se koristi prilikom operacije srca i drugih unutrašnjih organa, a sam tretman ovim nitima se izvodi pomoću nano iglica koje se provlače kroz kožu i na taj način se zateže koža kako bi izgledala jedrije i kako bi se podigao mišićni tonus.
„Niti se stavljaju kao neka armatura – neke idu poprečno, pa neke koso, kružno“, slikovito je objasnila doktorka. Mezoniti mogu da se koriste za regiju oko usana, ali kada želite da podignete usne, a ne da ih punite, i tada se usna samo blago izdigne. Može da se koristi i za podizanje brade, može i za jagodice, može da koristi i za podizanje obrva, a može da se koristi i za čelo.
Zabluda je da se niti koriste samo za stariju kožu, već ih može raditi i mlađa osoba, a ova procedura se može raditi bez ograničenja jer se ne koriste nikakvi dodaci, hemikalije i nema straha od alergije ili bilo kakvih nus pojava.
Fileri od sintetičkih materijala traju zauvek, ali se deformišu
Poznato je da je hijaluron kratkotrajan, dok su sintetički materijali trajni, a dr Joana dodaje da su oni zapravo doživotni, odnosno da traju gotovo zauvek, pa se u slučaju posthumnog iskopavanja tela u koje je bio ugrađen sintetički materijal može videti neobična situacija.
„Raspadne se telo, a kada iskopate čoveka ostane taj veštački materijal, a to je kao da imate plastiku, silikon ili biopolimer. Ta plastika se deformiše i pitanje je samo dana kada će da promeni oblik, pa zato krene da se krivi, pravi balone, herpese, jedna strana izgleda podignuto, druga spušteno, a isto bude i sa jagodicama. Onda se s godinama izgubi kolagen koji je to držao, ili duboka mast koja je to držala i onda jagodice izgledaju kao loptice, jedna je podignuta, druga strana je spuštenija“, navodi dr Batsijalou.
Za ovakve probleme nema drugog rešenja osim operacije, ali je problem što se ti materijali sjedine sa mišićima i tetivama.
„Može jedan deo da se skine, ali nikada ne možete da skinete apsolutno sve. Za svaki, pa i najlošiji hijaluron koji je primenjen ima rešenje kako da se problem reši, ali šta ćete vi da radite kada imate nešto što ne možete da skinete nikako“, pita se doktorka.
Lice i organizam stare zajedno
Proces starenja lica uglavnom je povezan sa starenjem organizma – ovo zvuči logično i u najvećem broju slučajeva jeste tako, a gošća RTS Ordinacije pojašnjava da je to zato što na izgled kože utiču stres, ali i brojni drugi faktori.
„Naravno, kod onog ko ima neko unutrašnje oboljenje, kancer, tumor to se sve vidi na koži. Vidi se i ako neko puši ili se neadekvatno hrani, takođe i ako neadekvatno radi tretmane – koža apsolutno pokazuje sve znake i procese starenja“, ističe doktorka.
Posle kovid 19 infekcije koža lica može izgledati starije.
„Nažalost koža izgleda starije, dehidrirano i mnogo lošije. Očigledno je da je to veliki stres za organizam, i sam virus, i temperatura, ali i to što ostanete bez kiseonika, jer to bez kiseonika znači da nije dovoljna cirkulacija, odnosno mikrocirkulacija i da se koža ne hrani. Zato su najbitnije masaže, biološki tretmani za lice i masaže tela, a postoje masaže specijalnim prirodnim uljima koja ostaju dugo na koži nakon masaže, čak sedam do osam sati, a imaju za cilj da hrane kožu lica i tela“.
Doktorka savetuje da su u ovu svrhu korisni i masažeri koje možemo da kupimo, pa i oni od dragog i poludragog kamenja. Dodatna preporuka je da nakon kovid infekcije sa raznim procedurama, filerima, bockanjima treba biti strpljiv i sačekati.
„Za prirodne filere, kao što je hijaluron, ali za one kvalitetne hijaluronske filere“, naglašava, „Dovoljno je da prođe mesec dana. Za filere koji nisu toliko kvalitetni, trebalo bi da prođe i više meseci jer može da dođe do alergije, može da dođe do toga da se upali lice. Trebalo bi da postoji neki razmak posle terapije kovida ili posle vakcine, ne zato što tu može da bude nešto negativno, ali nema razloga da čovek rizikuje bilo šta“, napominje oktorka Batsijalou.
Procedure podmlađivanja treba da izvode isključivo lekari
Procedure podmlađivanja lica bi trebalo da izvodi lekar, isključivo lekar i medicinski obrazovana osoba, odnosno, lekar koji je školovan baš za to.
Specijalizovana ordinacija treba da ima sertifikate za nove tehnologije i za ove nove metode. Osim što svaka procedura mora da ima poseban sertifikat, mora da se izvodi u određenim prostorijama, kod lekara koji su završili akreditovane škole, a doktorka savetuje da svaki pacijent ima pravo da traži da vidi sertifikat i ima pravo da traži na uvid i podatke o materijalu kojim se radi, odnosno sertifikat o njemu.
Pacijent ima pravo da traži i lekarsku licencu i da o svemu tome pita. Takođe ima pravo i da zna šta mu se tačno radi, šta se očekuje, koje su moguće komplikacije i koji su saveti za očuvanje kože nakon terapije koja se primenjuje, navela je dr Joana Batsijalou, gošća RTS Ordinacije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар