недеља, 03.10.2021, 22:16 -> 22:41
Извор: РТС
Аутор: Миљана Николић, Наталија Видић
Daj pedalu raku – regionalna akcija za podršku i podizanje svesti o važnosti prevencije raka
Akcija podrške ženama obolelim od karcinoma „Daj pedalu raku“ realizuje se u gradovima širom Srbije, a i u Sloveniji, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji. Biciklističkom vožnjom ukazuju na zdrav način života, fizičku aktivnost kao preventivu i veoma važan faktor oporavka lečenih od raka.
Profesorka fizike u penziji Mirjana Minić je u 63. godini obolela, njena bivša učenica Borka Stefanović u 35. Otkrile su na vreme i poručuju da je rak izlečiv.
„Operisana, imala terapije, sve je prošlo kako valja, nadam se proći će, zahvaljujući dobroj onkološkoj službi u Vranju. Hoću da kažem da je ovo naše područje Pljačkovica u poslednjem danu rata, NATO bombardovanja, bilo pogođeno osromašenim uranijumom 232, tako da smo svi ovde izloženi kancerogenom dejstvu“, kaže Mirjana Minić iz Vranja.
„Nekom pukom srećom sam ustvari saznala, iako sam radila preventivne preglede, ipak napominjem da ovog dana smo tu da podržimo sve žene i da apelujemo da sve žene treba da idu na preventivne preglede“, istakla je Borka Stefanović iz Vranja.
Kampanja „Daj pedalu raku“ Ženskog centra Milica dobila je regionalni karakter.
Poruke solidarnosti i podrške pružaju zdravstveni radnici, zaposleni u gradskim upravama, članovi udruženja, sportisti, deca.
„I kad dođe dijagnoza ima rešenja, nikad nije sve izgubljeno, uvek se treba boriti, mi žene u 'Jefimiji' to vrlo dobro znamo, svi mi smo zajedno i zajedno smo uvek smo jači“, objašnjava Nada Simeunović iz užičkog savetovališta „Jefimija“.
Koronavirus zaustavio rad na podizanju svesti o prevenciji kroz kontrolne preglede
Prema rečima doktorke Maje Gulan, hirurga-onkologa iz Užica, kroz bolnicu u tom gradu prođe oko 150 novootkrivenih žena godišnje sa rakom dojke.
„To je jako veliki broj. Dobra stvar kod nas je što većina tih žena dođe u prvom, drugom, stadijumu, kad možemo da postignemo dobre rezultate“, naglasila je dr Gulan.
Godišnje u Srbiji oboli oko 4.600 žena od karcinoma dojke, povećava se za pet do 10 odsto broj obolelih u svim regionima. Organizovani sistematski pregledi uticali su na podizanje svesti o značaju prevencije, ali je korona to zaustavila.
„Svest postoji, ali postoji i strah kod ljudi od virusa korone i zato možda neko i izbegava, a onaj koji je bio uplašen, znate imamo ljude koji uvek traže neki razlog da ne odu kod lekara, koji sumnjaju da se sa njim nešto dešava, ali traže razlog da ne odu“, navodi dr Kosta Zdravković, načelnik dnevne onkološke bolnice u Vranju.
U dnevnoj onkološkoj bolnici leče se pacijentkinje uzrasta od 20 do 80 godina, starosna granica se pomera, a rano otkrivanje bolesti većini donosi izlečenje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар