понедељак, 14.12.2020, 12:08 -> 12:59
Извор: Промо
Priprema deteta za polazak u privatni vrtić
Period adaptacije deteta nakon polaska u vrtić veoma je važan. Dužina njegovog trajanja je individualna jer svako dete je priča za sebe. Šta je to što Vi, kao roditelj, možete da uradite kako biste i sebi i detetu omogućili brzo i bezbolno prilagođavanje na novo okruženje? Nudimo Vam nekoliko praktičnih saveta za uspešan prolazak kroz period adaptacije.
Započnite pripremu na vreme
Pažljivo planiranje je od suštinskog značaja. Upisivanje deteta u predškolsku ustanovu ne dešava se iznenada. Idealno bi bilo da se sa pripremama počne par meseci pre polaska u vrtić. One podrazumevaju više stvari, a cilj im je da se dete što lakše uklopi u novu sredinu.
Skoro svi privatni vrtići imaju posebne programe adaptacije koji podrazumevaju postepeno uvođenje deteta u rad grupe. Međutim, pošto se adaptacija u vrtiću sprovodi bez prisustva roditelja, veoma je važno da se dete unapred kod kuće priprema na prve dane u predškolskoj ustanovi.
Razgovarajte sa detetom
Odvojte posebno vreme da razgovarate sa detetom o polasku u vrtić. Uvek imajte pozitivan stav. Predstavite vrtić kao nešto novo i uzbudljivo.
Detaljno objasnite detetu kako otprilike izgleda dan u vrtiću. Potrudite se da ono shvati da uvek na kraju dana dolazite po njega i idete kući.
Strah od odvajanja od roditelja je normalan. Sa druge strane, kod roditelja se takođe javlja briga da li dete suviše pati u prvim danima odvajanja.
Ispričajte detetu kako je Vama bilo kad ste bili mali i išli u vrtić, jer deca vole da slušaju o iskustvima roditelja kada su oni bili njihovog uzrasta. Navedite što više pozitivnih primera. Ispričajte mu da će upoznati nove drugove i drugarice.
Opišite kako izgleda vrtić i recite mu da tamo ima puno novih i zanimljivih igračaka. Probudićete njegovu znatiželju. Pažljivo saslušajte šta dete ima da Vam kaže ili da Vas pita. Otkrijte čega se plaši i razgovarajte sa njim o tome.
Lutkarsko pozorište
Pripremanje deteta za polazak u vrtić, osim razgovora, podrazumeva i neke kreativne metode. Deca najviše uživaju u igri, tako da je ona odličan instrument kroz koji se uči.
Oponašanje situacija iz vrtića služi da se dete kroz igru uloga upozna sa tim šta ga tamo čeka. U tu svrhu poslužiće Vam plišane igračke. Uzmite nekoliko omiljenih detetovih plišanih životinja i podelite im uloge. Meda može da bude vaspitačica, a slonče i zeka drugari iz vrtića. Odglumite situaciju u kojoj se zeka uplašio. Šta će da uradi zeka kad se uplaši? Reći će vaspitačici.
U scenario ubacite i neke obične svakodnevne situacije iz vrtića kao što su obroci ili odlazak u toalet. Dodelite jednoj igrački ulogu mame ili tate (ili osobe koja će dolaziti po dete u vrtić) i na kraju svakog igranja odglumite polazak kući.
Neka u igri vaspitačica kaže drugim igračkama da ne budu tužne i da se ne brinu jer uskoro će i njihovi roditelji doći po njih.
Dete kao glavni junak priče
Smislite priču ili bajku u kojoj je Vaše dete glavni junak. Radnja se dešava u vrtiću, a tema su razne zanimljive dogodovštine. Ubacite smeh i humor. Napravite zaplet koji oslikava realnu situaciju.
Kroz bajku, ali i kroz razgovor prenesite detetu poruku da je normalno da se nekad plaši, ali ga istom tom prilikom ohrabrite i navedite sopstvene primere prevazilaženja straha. Priča može biti iz više delova. Zgodno vreme za pričanje ove priče je pred spavanje.
Pomoć starijeg brata ili sestre
Ako Vaše dete ima starijeg brata ili sestru, neka se i oni aktivno uključe u pomoć oko pripreme za polazak u vrtić. Deca u starijoj braći vide uzore na koje se rado ugledaju. Neka im oni pričaju o svojim pozitivnim iskustvima iz vrtića.
Ne samo da će ovi primeri detetu mnogo značiti kao podsticaj, već će dodatno pobuditi njegovu znatiželju. Dete će želeti da se poistoveti sa svojim starijim bratom ili sestrom. Radovaće se polasku u vrtić i željno će ga iščekivati.
Pripremite sebe
Priprema za polazak u vrtić podrazumeva i da se sami roditelji na to pripreme, naročito ako im je to prvo dete. Nedostatak iskustva stvara mnoge brige i bojazni.
Nekim roditeljima veoma teško pada kada čuju dečiji plač, koji je potpuno normalan dok se ne završi period adaptacije. Prihvatite to kao nešto što je očekivano.
Odaberite kvalitetan privatni vrtić u čije osoblje imate poverenja i prepustite profesionalcima da rade svoj posao. Uzmite slobodne dane kada dete krene u vrtić kako biste u početku mogli da ga ostavljate kraće vreme.
Boravak se iz dana u dan postepeno produžava, sve dok jednog dana dete ne ostane na spavanju. Adaptacija se smatra uspešno završenom kada dete, bez većih poteškoća, provede ceo dan u vrtiću.
Izbor kvalitetne predškolske ustanove veoma je važan. Prednost privatnih vrtića ogleda se u tome da je rad organizovan u malim grupama. Time je omogućen individualan pristup svakom detetu i veća posvećenost vaspitača pojedinačnim potrebama deteta.
Dok birate vrtić od velike pomoći biće Vam veb-sajt mirandre.com na kome se nalazi ažuran spisak svih vrtića sa detaljnim prezentacijama i mnoštvom fotografija. Posetite više njih i upoznajte se sa osobljem kako biste lakše doneli ispravnu odluku o izboru najboljeg vrtića za Vašeg mališana.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар