Dobra vest: Procedure vantelesne oplodnje se nastavljaju

Kovid 19 je privremeno zaustavio i vantelesnu oplodnju. Više od 3.500 parova zaustavljeno je na putu ka roditeljstvu. Kada je besplatna oplodnja u pitanju, najviše je pogodila žene koje us u međuvremenu napunile 42 godine.

Sa epidemijom korone, došlo je do promene algoritama lečenja parova koji imaju problem sa začećem. Gost Jutarnjeg programa, profesor dr Aleksandar Ljubić, ginekolog akušer, napominje da su se naši lekari pridržavali preporuka svetskih i evropskih udruženja i našeg ministarstva da potpuno obustave proces vantelesne oplodnje.

„Male revizije pripremnih programa krenule su tokom aprila, da bi od 5. maja, prvo svetska i evropska udruženja, a onda i sve naše ustanove krenule u pripremu za rad sa dozvolom da pod određenim uslovima za pacijente, za osoblje i ustanove, mogu da krenu u procedure“, objašnjava dr Ljubić.

Uvedeni su određeni trijažni protokoli koji pacijente treba da podele na one kod kojih je odmah moguće raditi celu proceduru i na one kod kojih se ne može, ili na one koje treba dodatno ispitati na prisustvo antitela virusa.

„Pacijenti popunjavaju upitnike dve nedelje pre nego što mi krećemo u proceduru i tokom svake etape procedure se ponovo uveravamo da se nešto nije promenilo“, dodaje doktor.

Generalno, u proceduru mogu da uđu svi oni pacijenti koji su negativni na trijažni upitnik i nemaju temperaturu. Pacijenti koji imaju neki od simptoma spadaju u grupu onih kod kojih će se ponoviti više testova kako bi se dokazalo da su negativni. Naravno, ispitivanje se odnosi i na ženu i na muškarca.

Sličan protokol važi i za svo osoblje koje radi u klinikama za vantelesnu oplodnju. Takođe, nova pravila su naložila da se moraju prilagoditi uslovi rada, broj osoblja koji može da bude u jednoj prostoriji u isto vreme, vremenski razmak između pojedinih pacijenata gde se striktno poštuje da samo jedan pacijent može da bude prisutan u prostoru i da mora da protekne određeni period vremena između dve procedure kako bi bio sterilisan ceo prostor.

„Uz sve to su uvedeni i određeni tehnološki zahtevi, kao što je broj izmena vazduha u jednom satu, kubatura, broj ljudi koji nečim rukuju i niz specifičnosti vezanih za rad same ustanove koje omogućavaju da sve procedure budu urađene što bezbednije“, napominje gost Jutarnjeg programa.

U momentu kada se koronavirus pojavio s obzirom na to da nauka nije imala gotovo nikakva saznanja o ovom problemu, dominirao je stav da se ne radi ništa po pitanju humane reprodukcije, čak ni prirodnim putem, dok se ne utvrdi da li se mogu pojaviti određeni negativni efekti. S obzirom na to da do sada najveći broj istraživanja nije uspeo da dokaže prisustvo virusa u ćelijama oko jajne ćelije ili semena ili u njima, došlo se do zaključka da nema povećane šanse da će embrion koji nastaje iz jajne ćelije i semena, u uslovima u kojima lekari ekstremno vode računa o kontaminaciji, dođe do kontakta sa virusom.

Zato parovi slobodno mogu da dođu i započnu proces oplodnje, kaže na kraju gostovanja u Jutarnjem programu profesor Aleksandar Ljubić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње