субота, 25.09.2021, 15:01 -> 15:19
Извор: РТС
Аутор: Марија Миљевић Рајшић
Sava Čvek: Šta bih ja mogao da uradim da poboljšam nešto
Bio je na postdiplomskim studijama na Harvardu sa Bilom Gejtsom, sarađivao sa Stivom Džobsom, jedan je od najznačajnijih industrijskih dizajnera u Americi. Sava Čvek je osnivač i predsednik jedne od vodećih kompanija za dizajn i inženjering sa sedištem u Bostonu, stalni je član Svetskog ekonomskog Foruma.
Sava Čvek je iz Bostona stigao u Beograd da bi održao predavanje na konferenciji Smartart u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti. Uz Jutarnju kafu otkrio je zbog čega ga je Tajm magazin 1986. proglasio za čoveka godine, ali i kako je savete za uspešnu karijeru sakupio u knjizi životnih mudrosti.
Kako počinju jutra u Bostonu?
– Beograd je za mene uvek deo kulture i deo izvora ideja i sastanka sa drugarima i sa prijateljima iz struke. Ma kako da to izgleda, između Bostona i Beograda ne pravim neku razliku.
Konferencija Smartart posvećena je odnosu umetnosti, industrije i nauke. O čemu je govorilo vaše predavanje?
– Tema koju sam ja izabrao i koja je strašno interesantna u Americi, je pogled na proizvode koji su doživeli strahovit uspon na tržištu. I onda je pitanje, šta je dovelo do toga, da ti proizvodi budu toliko uspešni.
U Vašem radu pominjete Stiva Džobsa i njegova iskustva, sa kojim ste sarađivali. Kako je izgledao taj kontakt, u čemu je tajna njegovom uspeha?
– Bio sam u kontaktu sa Stiv Džobsom,to su velike stvari. Kad napravite jedan kontakt i pričate, u samom početku, mladi ste i ne znači vam ništa. Tek mnogo godina kasnije, kada sam se pripremao za konferenciju i kada sam hteo da pričam o Stiv Džobsu, vratio sam se nazad, da pogledam pisma koja sam mu pisao. Onda shvatite da razgovarate sa vrlo mudrim i vrlo pametnim ljudima.
Magistrirali ste na Harvardu i tamo ste na prvoj godini bili sa čuvenim Bil Gejtsom, kakve su uspomene?
– Kada vas neko pita ko je bio u vašoj generaciji, naravno, ja kažem Bil Gejts. Oni misle da smo on i ja bili drugari i da smo zajedno išli na kafu, što nije istina. Bil Gejts je ostao na Harvardu samo nekoliko meseci. Pol Alan je došao i oni su već napravili kompaniju, i ubedio ga da je onošto rade toliko novo, i da će na Harvardu da gubi vreme.
Predmeti koje ste dizajnirali nalaze se u čuvenim američkim kompanijama, studijima i kongresnim salama. Šta je prioritet kada osmišljavate neki predmet, koliko je bitna upotrebna vrednost, koliko sama lepota ili dizajn predmeta?
– Vaši radovi su kao vaša deca. Ono što gledate, to je zadnji projekat.
Koja su vam priznanja bila najvažnija?
– Nagrade su jedno divno priznanje i potvrda za rad koji izvodite. U početku za projekte za koje se borite i koje dobijete, a jedan od najznačajnijih, u samom početku karijere bila mi je nagrada koju sam dobio od udruženja arhitekata.
Pored dizajna, Sava Čvek i piše. Vredne misli, rečenice i citate, za koje smatra da mogu da pomognu mladima i drugima u životu sakupio je u knjigu Vrednost mudrosti. Njegov životni moto glasi:
– Izađi, otvori vrata, izađi na ulicu, pogledaj na četiri strane i samo se pitaj: „Šta bih ja mogao da uradim da poboljšam nešto?“.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар