Satelit prati kretanje crvenih pandi kako bi ih sačuvali od izmiranja

Satelit koji prati zaštićene životinjske vrste, zabeležio je dragocene podatke, od kada su jednoj od poslednjih kolonija crvenih pandi u blizini planine Kančendžunga u Nepalu postavljene ogrlice za praćenje kretanja.

Pošto se populacija crvenih pandi u oblasti istočih Himalaja i jugozapadne Kine dramatično smanjuje, istraživači su 10 crvenih pandi opremili dži-pi-es okovratnicima i prate njihovo kretanje po šumama u blizini planine Kančendžunga preko satelita „Konzervacionist“.

Ova akcija je preduzeta kako bi se dobili podaci o uzrocima koji su doveli do izumiranja ove životinjske vrste koja trenutno broji samo nekoliko hiljada.

Crvena panda je jedno vreme tretirana kao srodnik rakuna zbog njihovog dugačkog repa, a tek kasnije su povezani sa medvedima. Naučnici tvrde da dži-pi-es ogrlice dobro rade i da daju veoma „uzbudljive podatke“.

Prati se kretanje šest ženki i četiri mužjaka, koji će biti i snimljeni zahvaljujući skrivenim kamerama u šumi, što će sve pomoći timu naučnika da bolje upozna životne navike ove neobične životinjske vrste.

Konzervatori u Nepalu se nadaju da će studija tokom godina dati potrebne informacije kako bolje zaštititi jednu od poslednjih preostalih skupina kojoj veliki problem predstavlja krčenje šuma koje su im stanište, ali i izvor hrane. Crvene pande nestaju i zbog krivolova i zbog parenja jedinki koje su u srodstvu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом