Читај ми!

Srpski naučnik čiji su studenti postajali nobelovci – Mihajlo Pupin

Skromije nego prethodnih godina, Idvor obeležava dan rođenja svog najpoznatijeg meštanina – Mihajla Pupina, simbola inovacionog pokreta. Zato svakog devetog oktobra Idvor postaje stecište inovatora i mladih talenata gde se nagrađuju najbolji među njima.

Za afirmaciju Pupina i njegovog rodnog mesta, meštani Idvora mogu vas proglasiti počasnim građaninom tog mesta. Među počasnim građanima od ove godine je i Nermina Ljubović. Kaže da je to priznanje čast i obaveza da se čuva sećanje na lik i delo slavnog naučnika.

„Smatram da je ovo priznanje meni još više priznanje Privrednoj komori Srbije u kojoj radim i koja je već decenijama posvećena upravo ostvarenju ovih ciljeva. Strateško opredeljenje Privredne komore je bilo i ostalo povezivanje nauke i privrede, podrška inovacijama i pronalazaštvu i našoj pameti, a posebno mladima. Svesni smo da su inovacije temelj svakog razvoja“, kaže Nermina Ljubović, počasna građanka Idvora.

Nagrađuju se mladi talenti.

„Fondacija je puno pomagala i Petnicu, koja misli da bi bilo dobro da u ovoj zemlji pored Petnice postoji još jedna snažna organizacija za mlade talente“, istakao je Milan Božić, predsednik Fondacije „Mladen Selak”.

Pupin od primenjene fizike napravio elektrotehniku i uveo je u nastavu

U Idvoru je između dva oktobra održan kamp za mlade talente, dobijena je dozvola za rekonstrukciju stare škole, a uskoro treba da bude gotov i projekat, objašnjava Svetislav Zakić, direktor Doma kulture „Mihajlo Pupin“ u Idvoru.

Obezbeđena su i sredstva za štampanje monografije o slavnom naučniku, ali na muzej i spomenik u Beogradu se još čeka.

„Mihajlo Pupin je od primenjene fizike napravio elektrotehniku. On je uveo elektrotehniku u nastavu, prvi u svetu. I pomagao je nama. Obojica su nam pomagali. I Tesla i Pupin. I ono što bih voleo sad da vidim to je da njih dvojica budu zajedno. Seli se Teslin muzej, i ja bih voleo da to bude muzej Tesle i Pupina jer oni su podjednako zaslužni za napredak civilizacije“, objašnjava profesor Branko Kovačević, predsednik Organizacionog odbora Oktobarskih susreta.

Mihajlo Pupin je jedan od osnivača Nase, prvi predsednik Njujorške akademije nauka, član više evropskih i svetskih akademija nauka, počasni doktor 18 univerziteta, profesor čiji su studenti postajali nobelovci, dobrotvor, publicista.

Narodnom muzeju u Beogradu, čije su postavke oštećene u Prvom svetskom ratu, Pupin je darovao brojna i vredna umetnička dela.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом