среда, 19.08.2020, 13:36 -> 13:48
Извор: PTC
Аутор: Лазар Јановић
Rana dijagnostika karcinoma gama kamerama
Vojnomedicinska akademija odnedavno je opremljena najsavremenijim gama kamerama, uređajima koji se koriste za ranu i preciznu dijagnostiku različitih oboljenja.
Nuklearna medicina je oblast medicine u kojoj se dijagnostikuju i leče bolesti korišćenjem radioaktivnih materijala.
Često se dešava da ljudi osećaju strah zbog pojma „nuklearna“, a zapravo je napredak u ovoj oblasti od ključnog značaja za pravovremeno dijagnostikovanje brojnih bolesti.
Testovi iz oblasti nuklearne medicine koriste se za dijagnozu, lečenje i određivanje stadijuma skoro svih vrsta karcinoma, ali i srčanih, stomačnih, crevnih i neuroloških poremećaja.
Istorijat nuklearne medicine kod nas počinje 1959. godine, osnivanjem Odeljenja za primenu radioizotopa u medicini, upravo na Vojnomedicinskoj akademiji.
Nabavkom prve gama kamere 1977. godine, Odeljenje razvija i proširuje svoj rad i 1979. postaje Odeljenje za nuklearnu medicinu.
Sa razvojem nauke i tehnike, nuklearna medicina ubrzano se razvija, a pojavom savremenih gama kamera postaje nezaobilazan element u lečenju pacijenata.
Za razliku od Rendgen aparata, zračenje gama kamere svedeno je na minimum. Kamere imaju tako osetljive senzore da mogu osetiti minimalnu količinu radioaktivnosti u telu, nakon što se u krvotok pacijenta injekcijom ušprica radioizotop.
Ta procedura naziva se scintigrafija, što je bezbolna neinvazivna dijagnostička metoda tokom koje se delovi tela izlažu gama zracima, a detekcijom nakupljanja gama zračenja prate i otkrivaju poremećaji u organizmu.
Nove gama kamere "SPECT" tehnologije (Single Photon Emission Computed Tomography) davanjem senzitivnijih slika preseka organa obezbeđuju bržu i tačniju dijagnozu u brojnim kliničkim disciplinama - kardiologiji, endokrinologiji, onkologiji, nefrourologiji, gastroenterohepatologiji, neurologiji.
Коментари