Putevi prava zaštite životne sredine

O zaštiti životne sredine, prirodnim resursima i štednji sirovina čovek je vodio računa još u vreme drevnih civilizacija. Danas se za međunarodno pravo zaštite životne sredine zalažu Ujedinjene nacije, kao i brojne međunarodne organizacije. Njihovim radom su usvojena važna dokumenta, među kojima su: Deklaracija o čovekovoj sredini (1972), Deklaracija o životnoj sredini i održivom razvoju (1992), Deklaracija iz Johanezburga (2002).

Definisanje pravila o zaštiti životne sredine potiče iz vremena drevne Indije, starog Egipta, antičke Grčke... U srednjem veku uobličavanje pravnih normi iz oblasti zaštite prirode bilo je karakteristično za gradove na teritorijama današnje Velike Britanije, Italije, Francuske, kao i za slobodne gradove na prostorima bivše Jugoslavije.

Danas se smatra da je prvi poseban zakon iz te oblasti ‒ Zakon o zaštiti istorijskih građevina ‒ donela Grčka, 1834. godine. Usledio je Zakon o zaštiti voda od zagađenja u Velikoj Britaniji (1876), zatim Zakon o zaštiti prirode u Belgiji (1911), Zakon o zaštiti vazduha od zagađenja u Velikoj Britaniji, 1956. godine.

Švedska je prva država koja je sistemski pokušala da obuhvati i reguliše sva dobra životne sredine, i to kroz Zakon o zaštiti životne sredine iz 1969. godine.

Posle perioda razvoja prava u oblasti zaštite životne sredine na nacionalnom planu, počinju da se javljaju i prvi nadnacionalni oblici povezivanja. Najstarije takvo telo bila je američko-kanadska Komisija za rešavanje pitanja u vezi sa prekograničnim zagađenjem, osnovana davne 1909. godine. Arbitraže su tako zauzele važno mesto u daljem razvoju prava u oblasti životne sredine.

Ta arbitraža je poznata po zaključku iz 1941. godine, u slučaju Trejl Smelter, prema kome, na osnovu načela međunarodnog prava, država nema pravo da dozvoli aktivnosti na svojoj teritoriji ako one izazivaju zagađenje na teritoriji druge države.

O neophodnosti posebne zaštite životne sredine na međunarodnom nivou intenzivno se razmatralo sredinom i krajem 60-ih godina prošlog veka, i to usled uticaja rezultata naučnih istraživanja, koja su ukazivala na sveopštu planetarnu povezanost procesa u prirodi i na činjenicu da je čovekova životna sredina sve ugroženija.

Važnu prekretnicu u tom smislu predstavlja Konferencija Ujedinjenih nacija o čovekovoj sredini, održana na inicijativu Švedske u Stokholmu, 1972. godine. Na Konferenciji je usvojena je Deklaracija UN o čovekovoj sredini, koja je sadržala 26 osnovnih principa zaštite životne sredine. Osnovan je i Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu - UNEP, koji je sa radom počeo 1973. godine.

Principi: „Zagađivač plaćaˮ i „Korisnik plaćaˮ

Na konferenciji UN o životnoj sredini i održivom razvoju, održanoj u Rio de Žaneiru 1992. godine, usvojena je Deklaracija o životnoj sredini i održivom razvoju, koja je sadržala 27 osnovnih principa zaštite životne sredine. Osnovni stav Deklaracije Rio je da život i harmonija sa prirodom predstavljaju osnovni smisao čovekovog postojanja. Osnovni principi sadržani u toj deklaraciji (delimično i u onoj Stokholmskoj) tiču se održivog razvoja, preventivnosti, reciklaže, javnosti podataka o stanju životne sredine, a tu su i principi - „zagađivač plaća" i „korisnik plaća".

Opredeljenja iz Stokholmske deklaracije i deklaracije usvojene u Riju potvrđena su na Svetskom samitu o održivom razvoju u Johanezburgu 2002. godine ‒ Johanezburškom deklaracijom o održivom razvoju.

Ujedinjene nacije su do danas usvojile niz konvencija u oblasti zaštite životne sredine i one imaju obavezujuću pravnu snagu za države koje su ih potpisale i ratifikovale.

Priredila Maja Stojanović

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње