Како је круна краља Петра остала у Призрену

Половином новембра 1915. године, српска војска се повлачи из Србије, а у Призрену се одржава последња седница Владе и Врховне команде. Аустроугари су тада у Приштини, Бугари заузели Липљан, Охрид и Стругу. Решени да не пристану ни на какав споразум са непријатељима, краљ Петар и престолонаследник са војском напуштају отаџбину, а у Призрену остају скривена државна знамења.

Призрен, некада царски град, један од најживописнијих центара Старе Србије, те 1915. године био је сведок трагедије српске државе. У њему је исцрпљена армија, народ, српски краљ, дипломатски кор – око 150.000 прогнаника који траже уточиште. Када је донета одлука да се у повлачењу мора кренути даље, преко црногорских и албанских планина, краљ Петар је једва на то пристао.

Краљ Петар је тада рекао, да на изгнанство пристаје само да би са војском и народом поделио највеће патње, али да нема намеру да круну, попут конзерве, носи у ранцу. Нека је у Призрену, граду наше највеће славе, а сада наше највеће патње.

Тако је, према предању, круна сакривена у згради Призренске богословије. У глуво доба ноћи, уклоњене су подне даске, ископана рупа и у њу положена краљевска круна.

Јеромонах Исидор Јагодић, заменик ректора Призренске богословије наводи да постоје сведочанства о том догађају. Бранислав Нушић је писао да је круна остала на територији Србије иако је краљ напустио земљу.

„Круна је остала као симбол наше владавине и наше власти, симбол јединства државе. Остала је овде да се чува, и каже се тамо, у тим описима, да никада нису замишљали да ће учествовати у сахрањивању круне. Ни сам ректор, тада, није знао где је круна закопана“, објашњава јеромонах Исидор.

Та круна изливена од бронзе Карађорђевог топа, у Призрену је остала да чека, и дочекала је ослободиоце. Између два светска рата је била у двору Карађорђевића, током Другог светског рата скривана је у манастиру Жича, а потом смештена у Народни музеј у Београду.

Одатле је пренета у Музеј Првог српског устанка, па дуго стајала у депоу Народне банке Србије и најзад, од 2005. године је у власништву Историјског музеја Србије.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње