Из Русије с љубављу - „принц клавира" Николај Лугански на Коларцу
Руски пијаниста Николај Лугански десетог марта наступа на Коларцу. Уметник кога светски медији називају „принцем клавира", извешће програм „Из Русије с љубављу". Миљеник домаће публике пред концерт је ексклузивно говорио за РТС.
Његови реситали се памте по духовности и поетичности, а наступи с оркестром по виртуозности и енергичној интерпретацији.
Са Павелом Гомзјаковим свираће сонате Рахмањинова, Шостаковича и Дебисија. Николај Лугански се београдској публици први пут представља у улози камерног музичара.
„Много је разлога за то. Пре свега, свирам дивну музику. Већ сам са изводио Шостаковича и Рахмањинова, али нисам Дебисија, а Павел је савршен партнер за то. С друге стране, дугогодишњи смо пријатељи и имали смо потребу да свирамо заједно. Важно је и то што сам искрено желео да се после две и по године вратим у Београд", рекао је Лугански.
„Ја волим, и у срцу чувам музику свих стилова и емоција, али ипак је период романтизма био златно доба пијанизма, најзначајнија музика за клавир је настала у 19. веку. Најлепша руска музика је у тесној вези с том епохом, од детињства сам дубоко везан за њу и имам посебан сензибилитет", додао је пијаниста.
Музикалност и бриљантна техника чине га једним од најважнијих пијанистом данашњице.
Због овогодишње концертне сезоне која је и даље неизвесна, Лугански истиче да је сваки сусрет с публиком изузетно значајан, и да је концерт на Коларцу за њега велика радост и инспирација.
Коментари