Traga se za crnim kutijama "Etiopijan erlajnsa", zastave UN na pola koplja

Nastavlja se potraga za crnim kutijama nakon pada aviona u Etiopiji, na letu od Adis Abebe za Najrobi. Od 157 stradalih, 19 je radilo za Ujedinjene nacije, a među njima i državljanin Srbije Đorđe Vdović. On je bio zaposlen u Svetskom programu za hranu i osim našeg pasoša, imao je putnu ispravu Ujedinjenih nacija. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je preko naše ambasade u Adis Abebi – ličnu poruku saučešća državnom vrhu Etiopije.

Zastave Ujedinjenih nacija i njenih agencija danas će biti spuštene na pola koplja, zbog pogibije njenih 19 članova i saradnika čiji se let na Samit posvećen zaštiti životne sredine u Najrobiju, završio tragično.

Među njima je i državljanin Srbije Đorđe Vdović poznat po humanitarnom radu u različitim delovima sveta: pomagao je izbeglicama na teritoriji Republike Srpske, u spasavanju žrtava tokom bombardovanja Srbije 1999. godine, 23 godine je učestvovao u programima za nabavku hrane gladnima u Africi i Aziji, u rešavanju kriznih situacija...

Iza sebe je ostavio ženu i dvoje dece.

"Boing 737 maks" korišćen je tek nekoliko meseci i nije, kažu, imao vidljive tehničke mane, pa se o mogućem uzroku pada, za sada, samo nagađa. Tek pronalaskom crnih kutija koje beleže podatke o letu i komunikaciju pilota u kokpitu, istražitelji će moći da zaključe izveštaj o nesreći.

Prema prvim informacijama, pilot nije imao mnogo iskustva.

"Pilot 'boinga 737' Muhamed Nur Muhamed imao je više od 200 sati letenja. Nakon prijema aviona, izvršili smo prvu proveru letelice 4. februara ove godine. To je potpuno nov avion i do sada nisu prijavljene nikakve tehničke mane. Međunarodna praksa nalaže da se u istragu uključi američka Nacionalna agencija za bezbednost saobraćaja", navodi  Tevolde Gebremarijam, izvršni direktor "Etiopijan erlajnsa".

I Parisko tužilaštvo otvorilo je istragu povodom tragične avionske nesreće u Etiopiji, jer je među stradalim putnicima iz 35 država, bilo i osam francuskih državljana.

Francuska kompanija "Safran" je zajedno s američkim "Dženeral elektrikom" proizvodila motore za Boingove avione. Pritisak na američkog proizvođača sve je veći, a Kineske avijatičarske vlasti naredile su prizemljenje svih aviona istog modela.

"Od eksplozije pri udaru u zemlju nastao je ogroman krater, krila aviona su se raspala, a njihovi delovi raspršili su se na sve strane. Trup letelice je pod zemljom i sada ga iskopavamo da bismo otkrili šta se dogodilo", navodi Vang Guangi iz Spasilačke službe.

Si-En-En podseća da je ovo drugi pad novog "boinga" u poslednjih pet meseci – u oktobru je poginulo 189 osoba u avionskoj nesreći blizu obala Indonezije.

"Boing" je zbog jučerašnje tragedije odlučio da odloži planiranu ceremoniju predstavljanja novog modela "777 maks" u Sijetlu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 07. август 2024.
23° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару