Obuka marginalizovanih žena
Vršac je jedan od 20 gradova u Srbiji u kom se, uz podršku nemačke organizacije GIZ, realizuje projekat osnaživanja žena žrtava nasilja, sa akcentom na pravnu, psihološku i ekonomsku pomoć koja će im omogućiti finansijsku sigurnost.
Dvanaest žena, zahvaljujući ovom programu, uspelo je da prekine začarani krug partnerskog nasilja koje su godinama trpele, i da ekonomski osnažene budu u prilici da obezbede bolji život za sebe i svoju decu, kroz projekt - Bezbedna žena, jaka zajednica.
Livija Stanojev, član gradskog veća za socijalnu politiku i brigu o porodici, kaže: " Projekat uključuje 12 žena, koje će proći obuke za zapošljavanje u okviru zanimanja krojač i žensko muški frizer, sa ciljem da steknu nove veštine kako bi se aktivno uključile u tokove života i stekle fnansijsku sigurnost."
Prema istraživanjima Centra za socijalni rad u Vršcu, između 180 i 230 žena u toku godine doživi nasilje, najčešće partnersko, a među njima, najveći je broj Romkinja. Zbog nezahvalnog ekonomskog položaja, ove žene se često vraćaju nasilniku i nastavljaju da trpe nasilje. Ovaj program, koji je u prvom delu podrazumevao i pravnu ali i psihološku pomoć u vidu terapija, pokazao se kao dragocen za njihovo osnaživanje i finansijsku nezavisnost."
Učesnica programa za šnajderke, svedoči: "Trpela sam negde oko 12 godina, i onda sam uvidela da to ne vodi nikud i onda sam izašla iz te priče, tako da sam se borila za svoju decu. Ovo mi ovde mnogo znači zato što sam pronašla sebe. Opušta me tako da mi mnogo mnogo znači. Dalje planiram, ako bude nešto, da se negde zaposlim."
Milena Dragičević, instruktor šivenja, objašnjava: "One se trude, nisu imale nikada do sada dodira ni sa mašinom ni sa šivenjem, znači one kreću od osnovnog, da nauče da uvuku konac u mašinu, da šiju, da nauče da naprave neki kroj samostalno, da urade nešto za sebe i za svoju porodicu."
Pofili krojačice i frizerke traženi su i deficitarni zanati i dobra polazna osnova za započinjanje samostalnog biznisa. Frizerski i šivaći salon, za potrebe obuka, opremljeni su iz sredstava donatora, a učesnice dobijaju i mesečnu naknadu tokom trajanja projekta."
Tridesetjednogodišnja Z.T. kaže: "Imam četvoro dece i želim, pre svega, za njih bolje sutra. Lepo mi je ovde jer usvršavamo nešto novo i volela bih jednog dana da se bavim tim poslom."
Maja Krcić, frizer mentor, dodaje: "Izuteno sam zadovoljna rezultatima i njihovim radom. Jako mi je drago što će par njih baš da napreduje, da se osamostali u ovom poslu. Izuzetno su vredne, posvećene, nemaju izostanke i sve im ide dobro."
Statistika kaže da veliki broj žena trpi ili je trpelo nasilje u životu, ali da se mali broj njih ohrabri da nasilnika i prijavi.
Alisa Šajn, koordinator za romska pitanja Grada Vršca, kaže: "Ključnu ulogu tada igraju institucije koje bi trebalo da im pruže osećaj bezbednosti, sigurnosti, podsticajnog okruženja, što je izuzetno važno. Pored pravne pomoći, koja je prvi korak ka njihovoj zaštiti, a dalji koraci bi trebali da se tiču obrazovanja toga da steknu neko zvanje, da mogu da se zaposle i imaju svoje prihode, da brinu o svojoj deci."
Zbog dobrih iskustava u ovom programu, u gradskoj kući kažu da je interesovanje naglo poraslo, i da često imaju upite da se još žena priključi projektu. Zbog toga će grad nastojati da, i po završetku ovog pojekta, pronađe način da se aktivnosti nastave.
Коментари