U Kragujevcu rešavanje višedecenijskog problema deponovanog pepela

Višedecenijski problem deponovanog pepela u "Energetici" u Kragujevcu konačano će biti rešen. Potpisan je ugovor sa konzorcijumom firmi koje će sanirati pepelište. Proveravali smo na koji način će pepeo biti iskorišćen i koliko je to važno.

Nakon što su 2022. kotlovi na ugalj, stari više od pet decenija, zamenjeni novim - na prirodni gas, nastavlja se rešavanje problema aerozagađenja u Kragujevcu. Reč je o višedecenijskom problemu deponovanog pepela iz perioda kada se za sistem daljinskog grejanja koristio ugalj.

U kragujevačkoj Energetici je više od 60.000 kubika pepela. Na koji način će ovaj problem biti rešen odgovara direktor tog preduzeća Aleksandar Lazović.

“Ugovor za sanaciju pepelišta je prethodne sedmice potpisan između Ministarstva zaštite životne sredine i konzorcijuma koga predstavlja “Bedem Energy Solutions”. Ugovor je na period od 24 meseca i obuhvata sanaciju u pepelištu, a sama vrednost ugovora je deo finansijskog aranžmana sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj i okvirna vrednost tog ugovora je 3 miliona evra”, navodi Aleksandar Lazović, direktor “Energetike“ u Kragujevcu.

Na pitanje kako će biti iskorišćen pepeo Lazović odgovara: “Prihvaćena je metodologija samog izvođača radova od strane Ministarstva koja takođe definisana samim ugovorom i podrazumeva metodologiju korišćena samog pepela kao sirovine u proizvodnji cementa, tako da, ono što je jako bitno u pogledu zaštite životne - ovaj pepeo sa ove lokacije neće odlaziti na drugu, već će direktno u skladu sa dinamikom proizvodnje cementare biti odvožen u proizvodnju”.

Na pitanje kada se može očekivati da pepelište bude kompletno sanirano, Lazović napominje da je ugovor do 24 meseca, ali da se očekuje da taj period bude daleko kraći. Dodaje da s obzirom na to da će pepeo biti korišćen kao sirovina za proizvodnju samog cementa odvoženje mora da prati dinamiku proizvodnje u cementari.

“Ostavljen je taj period jer prosto ne možete da utičete na samu proizvodnju, ali sve to ima neki svoj okvir tako da je stavljen neki maksimalan period do 24 meseca, ali očekujemo da taj period bude daleko kraći”, naglašava on.

“Energetika” je nekada bila najveći zagađivač vazduha u Kragujevcu, situacija se menja, tako da će i nakon sanacije pepelišta areozagađenje u Kragujevcu biti znatno smanjeno.

 

четвртак, 03. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом