Читај ми!

Воће у цвату на ниским температурама

Прохладно време, са честим падавинама ових дана, не погодује вишњама и шљивама, које су на почетку цветања или у пуном цвату, када су и најосетљивије на биљне болести, које, ако се воће на време не заштити, могу значајно умањити очекивани род.

Велики је и проблем, кажу стручњаци, и то што при актуелним дневним температурама од 12 степени пчеле и остали инсекти не лете, па практично и нема опрашивања. Шта радити у оваквој ситуацији и како умањити евентуалне штете проверавале су колеге из Прокупља.

Познато је да је Топлица једно од најпродуктивнијих воћарских подручја у Србији, где се у току године произведе највише вишања и шљива. Kаква ће бити година и род воћа, умногоме се одређује ових дана, током цветања ових најзаступљенијих воћарских култура. Воћарске прилике, на жалост, не погодују воћу и воћарима.

Шта чинити у овој ситуацији саветује Зоран Момчиловић стручњак за заштиту биља: " Јако је лоша ситуација што се тиче временских услова. Изузетна је хладноћа а тренутно је време за опрашивање. Мислим да ће опрашивање бити јако лоше јер пчеле и бумбари, који опрашују цветове, онемогућени су због оваквог времена. Људи треба да обрате пажњу због тога што су ово идеални услови за развој одређених болести. Између осталог, монилија, која може да се јави у великој мери а приметио сам да људи не придају велику пажњу заштити. Мој савет је да се обрати пажња на прскање у кокицама у пуном цвету и у процветавању зато што ће то дати добре резултате против болести."

Kако се понашати у овој ситуацији када је доста тешко да се уопште и уђе у воћњаке и да се примени одговарајућа хемијска заштита?

Зоран Момчиловић додаје: "У пољопривреди постоје неке ствари, а то је да човек не може само да обраћа пажњу на временске услове. Kад престану падавине, људи би морали да уђу тракторима и изврше третирање воћњака и мој савет је да се то одради. Употреба пестицида ће дати резултате."

Kоја средства користити, има ли их довољна и каква је цена, у односу на прошлу годину?

Зоран Момчиловић објашњава: "Брине ме употреба забрањених средстава. Чујем да одређене апотеке у граду продају нешто од тога, чак и оно што је законом забрањено и због чега нам је и враћено воће из иностранства. Зна се који су препарати препоручени од стране фирми и од стране закона. Те робе има у залихама, цене неких препарата су нешто ниже у односу на прошлу годину, неке су нешто више."

Метеоролози најављују погоршање времена почетком следеће недеље, што доноси додатну неизвесност воћарима.

 

 

петак, 04. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом