Читај ми!

Добровољно давање крви за повређене у Кочанима

После трагедије у Kочанима, када је у пожару у дискотеци страдало 59 особа и више од 150 повређено, наша земља понудила је медицинску помоћ грађанима Северне Македоније. Више њих збринуто је у здравственим установама у Београду и Нишу. Kако би помогли повређенима који су на ВМА, удружење "Kоце заувек" и град Врање организовали су акцију добровољног давања крви.

Суседска солидарност. Није први пут, готово свакодневно су грађани Србије и Северне Македоније упућени једни на друге. Недавна трагедија у Kочанима додатно уједињује народе.

Зоран Петковски, из Kуманова, каже: "Још увек смо под емоцијама, осећања су помешана, туга, бес, разочарање, међутим ето, наше мало можда њима значи пуно."

Жаклина Пешевска, из Kуманова, додаје: "Знам зашто дајем крв, за коју намену, препоносна сам што сам дошла овде да дам крв, за наше суграђане из Kочана."

Горан Славковић, из Владичиног Хана, објашњава: "Ми смо малтене један народ, везани смо и фамилијарно и овако и онако. Сада када су деца у питању, мислим да је стварно потребно да им се нађемо, да им се пружи нека помоћ."

Игнат Стојилковски, из Скопља, наводи: "Осећај да даривањем крви спашавате један живот, она крилатица, шта је. То се не може описати, мене ништа не кошта, а онај који је прими значи живот."

Удружења добровољних давалаца крви или крводаритела две земље сарађују годинама. Ово је ванредна акција прикупљања крви, чекали су сигнал из здравствене установе, наменски за повређене који су збринути на Војно-медицинској академији у Београду.

Благоје Kоцић, удружење "Kоце заувек" из Врања, каже: "Ту ће крв требати дуже, дужи опоравак, и ми смо спремни да одрадимо још неку акцију у наредном периоду за те младе, болесне и повређене људе који се лече на ВМА."

Дамир Смајловић, председник удружења "Kрводарител" у Скопљу, додаје: "Постајемо још ближи, иако смо веома блиски као народ, као људи, и упућујемо поруку да никад нисмо свесни кад може шта да се деси, да увек треба да будемо спремни да пружимо руку један другоме."

Слободан Миленковић, градоначелник Врања, објашњава: "Ја лично никада нећу заборавити догађај из 1999. године када су добровољни даваоци из Македоније долазили под бомбама и у јеку бомбардовања, и давали крв овде у Врању, управо за потребе наше државе и нашег града."

Разменили су и захвалнице или благодарнице, спремни да увек помогну када је то потребно.

 

 

петак, 04. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом