среда, 05.02.2025, 16:01 -> 17:05
Извор: РТС
Аутор: Михаило Јевтић
Šakali u valjevskim selima
Broj šakala, poslednjih godina, u Srbiji raste, pa i u valjevskom kraju. Gde su viđeni i u kojoj meri mogu predstavljati opasnost po domaće životinje u selima, proveravao je Mihailo Jevtić.
Teritorija šakala se širi vencem valjevskih planina. U pojedinim planinskim selima se sve češće viđaju kažu meštani.
„A šakal, njegovo stanište čujem od ljudi da je Radanovci, Drenovci, Makovište ovamo Crveni breg, tamo ima šakala", navodi Miroslav Milovanoivić, iz Sela Taor kod Valjeva.
„Ima ga u selima malo niže u Leskovicama u klisuriu Graca u Sušici, Brezovicama, tu ga ima, a ovde ne jel šakal izbegava teren vuka“, pokazuje Ognjen Krnetić, čuvar prirode.
U ovom selu na obroncima Povlena i drugim područjima gde je stabilna populacija vuka šakali su manje prisutni. Populacija šakala u valjevskom kraju je u ekspanziji kao i u Centralnoj Srbiji:
„Do pre desetak godina pokjedinačno je viđan na našim terenima u Lovačkom udruženju Braća Nedić u lovištu Magleša, sada već su to veće cifre i ozbiljniji brojevi. Populacija je u ekspanziji. Godišnji plan odstrela se kreće od oko 30 primeraka za odstrel, znači stotinak komada možda i više jer je vrlo nezgodno za procenu trenutne populacije. Šakal je u principu predatorska vrsta koja prirodnog neprijatelja faktički, osim čoveka, nema u planinskom delu. On ne voli da bude u terenima koje ima vuka jer ga vuk potiskuje, a u ovim srednjim brdskim i nižim predelima osim čoveka nema u prirodi neprijatelja", objašnjava Dragan Pajčić, iz LU "Braća Nedići" Valjevo.
Šakali se pre svega hrane životinjskim otpadom i love sitne životinje. Napadi na ovce su vrlo retki.
Ognjen Krnetić, čuvar prirode objašnjava: „Šakal je relativno sitan predator, on je malo veći od lisice, 12 do 15 kilograma, prosečna sjenička ovca ima oko 80 kilograma pa sami procenite koliko on može da nanese štetu ovcama. Oni se uglavnom hrane glodarima, hrane se sitnim životinjama, kunićima, jedu lanad, živinu, u čopru nekom bi možda mogli neko jagnje, i hrane se dosta na deponijama. Mi na žalost odlažemo taj animalni otpad svuda, svuda u svakom potoku imate neku kožu, creva... tako da se tu najčešće hrane".
Meštani valjevskih sela često za napade na ovce sumnjaju na šakale, što uglavnom nije slučaj kažu lovci, jer su najčešće u pitanju psi lutalice. Procenjuje se da će broj šakala da raste imajući u vidu da se ove životinje lako prilagođavaju. Imjaći u vidu da ih privlači životinjski otpad, ne bi trebalo bacati ostatke hrane niti stvarati deponije.
Коментари