Niš: Besplatna digitalizacija porodičnih fotografija i dokumenata
Svoje privatne fotografije, pisma, diplome i druga dokumenta koja čuvaju kod kuće, Nišlije mogu da donesu u Istorijski arhiv kako bi ih besplatno preneli u digitalnu formu, za buduće generacije. Na taj način čuvaju se porodične uspomene i važna dokumenta, a sa njima i deo istorije Niša.
Među onima koji su prepoznali značaj dokumenata koji svedoče o životu grada, a koji se nalaze u privatnim fasciklama i fiokama je Gordana Milićević, čija porodica ima dugu istoriju vezanu za Niš. Ona je odlučila da dokumenta koja za njenu porodicu imaju vrednost ustupi Istorijskom arhivu i da ih ujedno sačuva od propadanja.
“Shvatila da Arhiv treba da čuva neka bitna dokumenta i možda nešto i istorijskih, kulturoloških i ličnih nazovimo to interesa, donela neke planove kuće iz 1921-22. godine, Albansku spomenicu mog dede i sve što mislim da ima neku istorijsku i neku ličnu vrednost”, kaže Gordana Milićević.
Nakon skeniranja i obrade original se uz jednu digitalnu kopiju vraća vlasniku, dok druga digitalna kopija ostaje u Istorijskom arhivu za neke buduće generacije. Do sada je kroz odeljenje digitalizacije prošao značajan broj dokumenata.
“Sve ono što imaju kući, od svojih pohvalnica, diploma, projkata, fotografija, sve što imaju. Neki su donosili stare i retke knjige koje smo mi skenirali i obradili i uskladištili kod nas. Ima i pisama, prepiska pojedinih ososba”, navodi Bratislav Sretić, tehničar na digitalizaciji.
Uz to i izvodi iz matičnih knjiga, pozivnice, plakate, ulaznice za sportske i kulturne događaje.
“Ako nemate konkretna dokumenta koja će da govore o nekom periodu, onda je teško proučavati taj period. Evo, samo da bismo proučavali modu prošlog veka potrebno je da imamo neka dokmenta, fotografije, bez toga je to nemoguće. Takođe, ako čuvamo danas neka dokumenta o našim životima sada, oni će biti važni za proučavanje u budućnosti”, kaže Snežana Radović, direktorka Istorijskog arhiva Niš.
Proces digitalizacije potpuno je besplatan za građane.
Коментари