Читај ми!

Oprezno sa petardama oko praznika

Predstoje nam novogodišnji praznici. Prema ustaljenom običaju baca se veliki broj petardi. A to koliko je zabavno može da bude i opasno. Na to upozorava i MUP koji navodi da su tokom prethodne tri godine poređene 52 osobe zbog neadekvatne upotrebe pirotehničkih proizvoda, od kojih 16 dece.

Mnogi mladi i ne samo mladi u novogodišnje pripreme obavezno uključuju i snabdevanje petardama. Ipak ne dele svi njihovo oduševljenje ovakvom vrstom zabave.

“Svima smeta, i životinjama i maloj deci i ja sam protiv petardi”.

“Već godinama ne koristim i nemam neku potrebu za tim, nije mi zanimljivo”.

“Nikada nisam bio pristalica da je uz petarde bolja proslava”.

“Prvo što su opasne, mogu da izazovu povrede”, ističu anketirani.

Najčešće se povrede dešavaju kada petarda eksplodira u ruci ili kada se ubaci nekome u kapuljaču, što može da rezultira opekotinama, povredama lica i oštećenjem vida i sluha.

“Moram da se setim slučaja gde je deda bio glavni krivac koji je hteo da sa unukom zajedno puste, to nije bila petarda, ne znam šta je bilo, ali dete je ostalo bez šake”, ističe dr Milan Bojanović, sa Klinike za dečju hirurgiju i ortopediju UKC Niš.

“Uvek se pokuša neka rekonstrukcija, ali vraćanje na prethodno stanje i potpuno estetsko i funkcionalno spasavanje šake najčešće nije moguće”, naglašava prof.dr Dragoljub Živanović, iz Klinike za dečju hirurgiju i ortopediju UKC Niš.

Petarde najčešće kupuju roditelji za decu, što je zabavno samo ukoliko je potpuno bezbedno.

Dario Milenković, ovlašćeni prodavac pirotehnike kaže da je pirotehnika u ovlašćenim radnjama sva sertifikovana i bezbedna ako se prate uputstva. Dodaje: “Na svakoj kutiji piše detaljno uputstvo. Nema paljenja iz ruke, nema bacanja, nema ničega. Stavimo, palimo i udaljavamo se. Dešava se da ne eksplodira, onda pridju. I to piše. Posle 5 min najmanje se prilazi, zaliva se vodom i onda se uklanja”.

Upozorenja stižu i iz MUP-a. Podsećaju da je pirotehnička sredstva zabranjeno prodavati maloletnim licima.

“Apelujem na građane da pirotehnička sredstva kupuju isključivo u ovlašćenim prodavnicama i da deca koriste pirotehnička sredstva razreda 1 koja imaju slabije eksplozivno punjenje, uz nadzor roditelja, u skladu sa uputstvom proizvođača”, kaže potpukovnik Dejan Seizović, načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Kraljevu.

Zabranjena je i upotreba pirotehnike u zatvorenom prostoru zbog mogućnosti izazivanja požara, i na javnim mestima zbog narušavanja javnog reda i mira i ugrožavanja sigurnosti, a kazne iznose od 50 do 100 hiljada dinara.

среда, 15. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове