Sevdah sa merakom
Folklorni ansambl "Sevdah" iz Vranja postoji gotovo šest decenija. Učestvovali su na mnogim festivalima u zemlji i inostranstvu, dobijali priznanja i nagrade.
Zbog ovakve muzike, pesme i igre Vranje smatraju gradom sevdaha i meraka. Upravo je "Sevdah" ime folkornog ansambla koji postoji od 1965. godine. Nastupali su i u dvorištu Muzej-kuće Bore Stankovića, sportskoj hali, sali pozorišta.
"Da se otrgnu od zaborava igre tog vranjskog kraja, a zna se da je Vranje prepoznatljivo po igri, po pesmi", kaže umetnički rukovodilac ansambla Vladimir Janković.
Najčešće pripremaju koreografije za igre iz Pčinjskog i Jablaničkog okruga, ali i iz drugih krajeva Srbije. Premijerno za ovaj nastup prva postava ansambla pripremila je vlaške igre.
"Moj deda je hteo da naučim da igram, a i meni se odmah svidelo. Tu sam upoznao mnogobrojne drugare i lepo je. Obiđemo svet", objašnjava član ansambla "Sevdah" Nikola Donić.
"Folklor je moja svakodnevnica. Najviše volim da igram igre iz Leskovca i Vranja. Još uvek postoji malo treme pred nastup, ali to nije toliko veliko kao što je bilo pre", ističe Katarina Brkić.
"Nastupam u postavi rekreativaca. Ljubav prema narodnim, našim izvornim igrama, kolima od malena je u meni", kaže članica ansambla Danijela Ristić Aleksandrov.
Folklorni ansambl "Sevdah" sarađuje i sa drugim društvima. Kulturno-umetničko društvo "Soko" iz Bujanovca pripremilo je dve koreografije za nastup u Vranju.
"Jedna je igre iz Srbije i druga je Kosovsko pomoravlje. Mi ćemo Bujanovčani da se predstavimo tim igrama pošto "Sevdah" na repertoaru ima već igre iz Bujanovca i baš nam je drago", kaže Nenad Mitić iz KUD "Soko" iz Bujanovca.
Folkloraši iz Vranja nastupali su na mnogim manifestacijama u Srbiji i zemljama u okruženju. Ansambl ima više od stotinu članova.
Коментари