Kada će Blatašnicom kod Blaca teći čista voda

Reka Blatašnica koja protiče kroz Blace i uliva se u Rasinu, a zatim u jezero Ćelije, pretvorena je u kanal kanalizacionih i otpadnih voda. Svi pokušaji da se ovaj višedecenijski problem reši, do danas nisu uspeli. Meštani se nadaju da će u Novoj 2023. godini konačno ovaj problem biti rešen, jer je počela izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Meštani Blaca i okolnih sela, koji žive uz reku Blatašnicu, tvrde da je ta reka još uvek jedna od najzagađenijih u Srbiji. Kažu da ona ugrožava njihovo zdravlje i opstanak na tom prostoru, ali se nadaju da je sada na pomolu rešenje ovog problema.

 

"Ako se ovo ne uradi, a mislim, obećano je, to je za nas ništa, mi smo propali skroz, jel naša deca tu prolaze svaki dan i osećaju smrad iz reke. Voda za piće pored rečnog korita nije, tu se menja boja reke, čas u jednoj boji, čas u drugoj. Smrad se oseća na kilometar od rečnog korita", kaže Miloslav Jovanović iz Đurevca kod Blaca.

"Značiće za živalj ovaj ovde koji živi, stanovnike. Posebno se osećalo tamo kad se pođe ka Jankovoj klisuri", dodaje Svetlana Radisavljević, iz Blaca.

Osamdesetih godina prošlog veka, Blace je izgradilo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, što je tada svrstalo u jednu od najnaprednijih ekoloških opština u Srbiji. Nažalost, radilo je samo nekoliko godina zbog izuzetno visokih troškova.

 "Tokom leta ova reka bude kao jedan otvoreni kolektor, tako da pravi velike probleme svim našim stanovnicima, kako opštini Blace, tako i nizvodno, sve do opštine Brus gde je i akumulacija Ćelije u koju se reka uliva", objašnjava Ivan Burgić, predsednik Opštine Blace.

Burgić naglašava da su protekle godine rekonstruisali kompletnu kanalizacionu mrežu i da je tim projektom počela realizacija prečišćavanja otpadnih voda.

 "Mi smo opština koja je prva počela u Topličkom okrugu sa izgradnjom jednog ovakvog postrojenja i na ovaj način rešićemo problem svih otpadnih voda sa teritorije naseljenog mesta opštine Blace", dodaje predsednik Opštine.

Projekat vredan 11,5 miliona evra zajednički finansiraju država Srbija i EU, a njime je predviđena kompletna zaštita reke, ali i hidroakumulacije Ćelije, odakle se grad Kruševac i nekoliko opština u Rasinskom okrugu snabdeva vodom.

 

 

 

 

 

среда, 16. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом