Читај ми!

U pirotskom Muzeju Ponišavlja najviše posetilaca od osnivanja

U muzeju Ponišavlja u Pirotu, ove godine beleže odličnu posećenost. Za prvih osam meseci ove godine prodato je više karata nego cele 2021, koja je bila rekordna. Najviše je domaćih i gostiju iz susedne Bugarske.

Čim kročite u dvorište muzeja Ponišavlja u Pirotu imate osećaj da ste se vratili dva veka unazad. Konak "Malog Riste" pleni svojom arhitekturom, ali i unutrašnjim uređenjem. Veći deo nameštaja je originalan iz sredine 19. veka. Zato je muzej najposećenije mesto u Pirotu, a ove godine zabeležen je rekordan broj gostiju, posebno iz inostranstva.

 

"To me je dodatno oduševilo i fasciniralo, jer se druge kulture i drugi ljudi zanimaju za našu tradiciju i istoriju, a najviše ih zanima gde se Zone premenjuva, tako da svako postavlja to pitanje i svako bi zbog toga da vidi i sobe, fascinirani su izgledom. Veliki uticaj su odigrali i Ivkova slava i Zona Zanfirova",kaže Aleksandar Repedžić, kustos etnolog Muzeja Ponišavlja. 

"Stranci ne mogu da veruju da je jedan takav objekat sačuvan, da je u ovakvom stanju, da su predmeti po 150 i 200 godina stari. Impresionirani su onim što vide, jednostavno jesu videli na slici, na internetu, na nekoj televiziji, ali sam doživljaj uživo je nešto posebno", ističe Saša Jovanović, direktor Muzeja Ponišavlja.

Najposećeniji su, osim muzeja Ponišavlja, tvrđava Momčilov grad i Stara planina. Pored komšija iz Bugarske, najviše stranaca je iz zemalja srednje i zapadne Evrope. 

"Ono što je evidentno je da se povećava broj noćenja i broj dolazaka, i sama struktura se širi gostiju koji dolaze, ali ono što je takođe interesantno, na sopstvenu inicijativu ili kroz fond za ruralni razvoj da se povećava i broj ležaja, odnosno smeštajnih kapaciteta", navodi Bratislav Zlatkov, direktor TO Pirot.

U Pirotu su ponosni na evropsku nagradu "Eden" za lokalnu gastronomiju i na činjenicu da je opština proglašena turističkim mestom treće kategorije.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом