Ekonomija poljoprivredne škole

Srednja poljoprivredno-prehrambena škola, u Somboru, ove godine beleži 75 godina rada. U školi se nastava održava na 5 smerova: poljoprivredni i veterinarski tehničar, pekar, mesar i rukovodilac poljoprivrednom mehanizacijom. Praktična nastava održava se na školskoj ekonomiji.

[Sombor, R: Vanja Kahrimanović, S: Aron Čuvardić]

Kada uđete na ekonomiju somborske Poljoprivredne škole, prvo što ugledate jesu učenici, sa lopatama, kantama, u gumenim čizmama i svako na svom zadatku za taj dan. Već od prvog razreda se obavljaju manji zadaci, dok stariji razredi redovno rade, čak i tokom raspusta.

 [Miloš Šabić, 1. razred, poljoprivredni tehničar]      
Ovde održavamo ovu našu ekonomiju, tako radimo oko drva. Prva godina, ja nemam baš puno prakse, ovo je meni blok nastava, tako da ne radim ništa puno. Ovo mi je 5. put da sam ovde, ali od druge godine krećem redovno da radim.

 [Miloš Popov, 3. razred, poljoprivredni tehničar]
Treća godina je vezana za voćarstvo i vinogradarstvo, tako da smo mi cele ove godine u vinogradu i voćnjaku, učimo rezidbu, razne štetočine, borbu protiv štetočina i održavanje samog vinograda i voćnjaka.

Od ove školske godine, učenici rade i na uzgoju začinskog i lekovitog bilja, kojih ima desetak vrsta. Osim za učenike, škola je ovaj projekat otvorila i za sve zainteresovane poljoprivredne proizvođače, da se upoznaju sa procesom uzgoja ovih biljnih kultura.

 [Tijana Božanić, profesorka praktične nastave]  
Lepo su oni to i razvukli. Sadnja, sve, uhodani su. Zadovoljni su, neobično im je. Svi su navikli na ratarske useve, na klasika, povrće, paradajz, paprika, krastavac. Ovo je sad sasvim nešto novo, a višegodišnji je zasad, tako da će moći duži period da prate sam tok, odnosno razvoj biljaka.

Na školskoj ekonomiji uzgaja se stoka. Učenici, zajedno sa nastavnicima i osobljem, brinu o kravama, ovcama, svinjama. Veterinarska ambulanta je stalno dostupna, tu se održava i praktična nastava. Škola je i u sistemu dualnog obrazovanja. Đacima su obezbeđeni obroci, a imaju mogućnost polaganja za upravljanje poljoprivrednim mašinama.

 [Jovo Ćato, direktor Srednje poljoprivredno-prehrambene škole Sombor]
Oni su u obavezi da na praksu dođu na vreme, da rade određeni broj sati. Nije to neki veliki posao, ali imaju određene radne zadatke, koje moraju da odrade na praktičnoj nastavi, tako da su oni potpuno pripremljeni za posao.

Konji se koriste u školi jahanja. Kroz saradnju škole i grada, Sombor je dobio gradski fijaker, koji se koristi i u turističke svrhe. Od ukupnog prinosa i roda, ova škola obezbeđuje i sopstvena sredstva za rad.
*********

 

среда, 16. април 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом